Naujienos

Merginos inžinerijoje – vis dar (ne)realu?

2021 06 03


Lietuvoje statybų inžinerija vis dar laikoma vyriška profesija ir prie brėžinių ar statybų aikštelėse retai sutinkama moterų. Nors Lietuvos statistika rodo, jog statybos sektoriuje net 90,1 proc. darbuotojų yra vyrai, vis dėlto pastebimas spartus moterų skaičiaus augimas šioje srityje.

Kauno technologijos universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto (KTU PTVF) magistrantės Karina Maldarytė ir Alma Jakavičiūtė-Janulė, studijuojančios Statybų valdymą, šios profesijos siekia planuotai ir kryptingai. Jos griauna stereotipus ir ragina merginas nebijoti drąsiai pasirinkti tai, ko jos nori.

Stebina aplinkinius

Dažnas žmogus, pastebėjęs tai, kas neatitinka jo požiūrio, turėtų panašių klausimų: Kodėl? Kaip? Nuo kada? Nors studijuoti vieną ar kitą specialybę gali tiek moterys, tiek vyrai, tačiau šios studentės dar prieš studijas Universitete sulaukė nuostabos iš aplinkinių – kodėl būtent statybų valdymas?

K. Malderytę šis klausimas lydi dar nuo studijų kitoje švietimo įstaigoje. Nors, kaip teigia pati mergina, inžineriją jautusi dar besimokydama mokykloje – atėjus laikui pasirinkti mokymosi dalykus, pasilikusi tik tuos mokslus, kurie susiję su inžinerija.

A. Jakavičiūtė-Janulė pritaria Karinai, jog studijuoti inžineriją pasirinkusi sąmoningai ir ekspromto čia visai nebūta.

„Inžinerija – plati sąvoka, kuri apima daug perspektyvių sričių“, – sako K. Maldarytė.

Ji griauna mitą, jog studijuojant Statybų inžineriją, teks mokytis „nešioti plytas“ bei dirbti statybų aikštelėje: „Juk ne viskas vyksta tik statybos aikštelėje“.

A. Jakavičiūtė-Janulė sako, kad nėra susidūrusi su stereotipu, kad inžinerijoje merginoms ne vieta:„Turiu darbo patirties vyrų kompanijoje, kur buvau lygiavertė su vyrais ir nebuvau išskirta kaip mergina.“

Paklaustos, ar merginoms sunku įsitvirtinti statybos sektoriuje, čia nuomonės išsiskyrė. A. Jakavičiūtė-Janulė mano, kad tai nėra lengva, nors siekiant užsibrėžto tikslo – viskas įmanoma. K. Maldarytės nuomonė visiškai priešinga: „Visada maniau, o šios studijos dar kartą patvirtino, jog moterims vyrų kompanijoje yra daug lengviau, nei moterims tarp moterų. Vyrai moteris priima labai draugiškai, niekada neatsisako padėti iškilus sunkumams, todėl manau, kad įsitvirtinti statybos sektoriuje moterims nėra sunku“.

Statybos valdymo studijos

Magistrančių pasiteiravus apie PTVF Statybos valdymo studijas, abi vienareikšmiškai atsako, jog studijos ne tik įdomios, bet ir aktualios.

„Statybos valdymas šiuo metu man yra ne tik įdomus, bet ir aktualus. Dirbu statybos srities darbe, todėl šios krypties mokslas tik prideda papildomų žinių bei naujovių, kurias galiu pritaikyti savo kasdieninėje veikloje. Esu įsitikinusi, kad ir ateities planai bus susieti su inžinerija“, – sako Karina.

Alma antrina bendramokslei ir sako, jog „Statybos valdymo procesas yra labai įdomus savo subtilybėmis bei reikiamų žinių ir patirties bagažu“.

Pabaigusi studijas bei įgijusi patirties, studentė Alma su inžinerijos sritimi sieja ne tik dabartį, bet ir ateitį. Ji dirba projektų inžiniere, „o ateityje, įgijus patirties, norėtųsi pakilti į aukštesnes pareigas“, – laužo stereotipus magistrantė.

Studijos universitete

Magistrantė Karina studijas Universitete pristato kaip prasmingas, nemonotoniškas. Čia atsižvelgiama į studentų norus bei poreikius. Bendrakursė Alma iš šių studijų dar tikisi daugiau ateinančiuose moduliuose.

Merginos būsimoms Statybos valdymo studentėms merginoms linki nestokoti ryžto siekti savo svajonių.

„Palinkėčiau savyje atrasti inžinieriaus gyslelę ir tik ją radus eiti šiuo keliu“, – linki Alma.

„Merginoms, kurios nori studijuoti inžinerinius mokslus, tačiau nedrįsta, palinkėčiau ryžto. Viskas prasideda nuo pirmo žingsnio. O svarbiausia taisyklė – nesekti kitų žmonių pavyzdžiu, nestoti studijuoti ten, kur nesinori, kur stoja mokytis draugės, ar liepia kiti. Niekada nebus gera ten, kur esi atsiradęs ne savo noru. Tad jeigu yra nors kiek polinkio į šią sritį linkiu judėti tik pirmyn“, – drąsina Karina.