Naujienos

Modernių sprendimų diegimas – tai pirmiausia pokyčiai

2022 08 31


Šiandien viena stipriausių Panevėžio sričių – pramonė – auga pasitelkdama pažangius sprendimus. Jos dėka įgyvendinamas užsibrėžtas miesto tikslas – tapti inovatyvios pramonės centru. Panevėžio plėtros agentūra lankosi įmonėse, žengiančiose drauge su Pramonė 4.0 tendencijomis ir pristato jų kuriamus sprendimus, integruojamus į pasaulinės vertės kūrimo grandines.  

Panevėžiui, keliančiam ambicingą tikslą tapti vienu stipriausių Šiaurės rytų Europos regiono robotikos ir automatizavimo centrų, didelę vertę kuria mieste veikiančios ir modernius sprendimus taikančios verslo įmonės. Viena jų – UAB „TPA“, 2021-aisiais pelniusi metų inovatyviausios Panevėžio įmonės statusą. Jos vadovas Alvydas Andrijauskas pasakoja, kaip įmonei sekasi pelnyti klientų pasitikėjimą diegiant inovatyvius sprendimus ir kas gali paskatinti regiono verslą aktyviau išnaudoti „Pramonė 4.0“ siūlomų sprendimų galimybes. Anot procesų automatizavimo sprendimus taikančios įmonės vadovo, inovacijoms besirengiantis verslas pirmiausia turi atsakyti į klausimą – ar esame pasirengę išeiti iš komforto zonos?  

Augantis klientų pasitikėjimas ir užsakymų geografija  

Savo darbo karjerą pradėjau kaip programuotojas tuo metu stiprią inžinierių komandą surinkusioje Panevėžio įmonėje. Vis dėlto nuolat ieškau galimybių tobulėti, todėl tam tikru karjeros etapu pajaučiau, kad atėjo laikas naujiems išbandymams – kurti nuosavą verslą. Šią idėją palaikė pora buvusių kolegų, todėl ilgai netrukę su trijų žmonių komanda įkūrėme dabar jau 18-us veiklos metus skaičiuojančią technologinių procesų automatizavimo įmonę – TPA. Mūsų veiklos nestabdo ir girdimas žmogiškųjų išteklių rinkoje trūkumas – įmonėje sukurta darbo kultūra leidžia specialistus užsiauginti patiems. Šiuo metu dirba daugiau nei 20 aukščiausios kvalifikacijos specialistų.  

Tik pradėję veiklą, turėjome tikslą visiškai patenkinti klientų lūkesčius. Tai, kad jį pavyko pasiekti, atskleidžia vieni pirmųjų įmonės klientų – Švedijos ir Šveicarijos maisto pakavimo ir perdirbimo įmonė „Tetra Pak“, su kuria dirbame iki šiol.  

Jau verslo pradžioje klientai, matydami kuriamų sprendimų tiesioginę naudą jų verslui, drąsiai rekomenduodavo mūsų įmonę kitiems – net tiesioginiams savo konkurentams. Tai padėjo  įsitvirtinti tarptautinėje rinkoje.  Šiandien esame užmezgę tvirtus ryšius su skirtingose pasaulio šalyse veikiančiomis gamybos įmonėmis. TPA veiklos geografiją lengviau skaičiuoti ne šalimis, o žemynais: dirbame nuo Europos iki Pietų Amerikos, Azijos ar net Afrikos. Kone visi  klientai ryšį su mumis užmezgė po gautų rekomendacijų, todėl sakantiems, jog panevėžiečiams įsitvirtinti tarptautinėje rinkoje neįmanoma, drąsiai galime prieštarauti – svarbu ne iš kur esi, o kaip atlieki darbą ir koks tavo požiūris į klientą.   

Nors didžiausią TPA darbo dalį užima procesų automatizavimo sprendimų įvairioms pramonės įmonėms įgyvendinimas, didelį įdirbį sukaupėme dirbdami su geriausiai pasaulyje vertinamais automatizavimo įrangos gamintojais. Pagarbiai ir norėdami bendradarbiauti žvelgiame į kiekvieną klientą ar įrangos gamintoją. Įgytas jų pasitikėjimas – tai dar viena priežastis, leidžianti su mumis susisiekti naujiems  klientams. Tokį įrangos tiekėjų pasitikėjimą padėjo įgyti kokybiški sprendimai galutiniams naudos gavėjams – įmonėms. Pasitelkę automatizavimo sprendimus, gamybos įmonėms atnaujiname seniai veikiančias, nenašias ar vis stringančias gamybos linijas. Pirkdamos naują įrangą, šios įmonės tiekėjams rekomenduoja, o kartais netgi reikalauja, kad ir kitus automatizavimo sprendimus jų įrangai atliktų būtent TPA. Taip kuriame tvarią klientų grandinę.  

Aktyvūs ir matomi Panevėžyje  

2021 m. įmonė TPA buvo minima ne tik dėl metų inovatyviausios titulo, bet ir dėl įsitraukimo į visuomeninę veiklą. Panevėžyje įkurtam centrui „STEAM“ padovanojome praktinius įgūdžius ugdančių priemonių: mokomuosius stendus su profesionalia „Siemens“ valdiklių įranga.  

Kuriamos technologinės naujovės iš automatizavimo specialistų šiandien reikalauja nuolat tobulėti, todėl kiekvienam mūsų darbuotojui ieškoti dar nenaudotų sprendimų yra įprasta – taip tobulėjame ir galime visada išlaikyti tik aukščiausią teikiamų paslaugų kartelę. Prisidedame prie centro „STEAM“ projekto ne dėl įsipareigojimo jauniesiems panevėžiečiams padėti tapti inžinieriais, bet kad paskatintume aktyviau ieškoti atsakymų į klausimus ir stiprintume kritinį mąstymą.  

Aktyviai dalyvaujame ir Panevėžio krašto pramonininkų asociacijos veikloje, kurioje dalijamės ne tik turimomis žiniomis, bet ir vertiname galimybes prisidėti prie savo krašte veikiančių įmonių augimo, tobulinant jų gamybos procesus.   

Mūsų kuriamus sprendimus vertina ir mieste dirbančios įmonės. Tarptautiniam koncernui „Roquette“ priklausančiai ir Panevėžyje veikiančiai įmonei „Roquette Amilina“ pritaikę procesų automatizavimo sprendimus, atnaujinome ir paleidome veikti grūdų malūną.   

Modernūs sprendimai pritaikomi visiems

Klausimų, ar reikia ir verta įmonei investuoti į moderniausius, dar vadinamus „Pramonė 4.0“, sprendimus, sulaukiame neretai. Visuomet akcentuojame, kad tokių sprendimų poreikis turi subręsti įmonės viduje. 

Veiklos procesų efektyvinimą garantuojančius automatizavimo sprendimus TPA gali pasiūlyti kiekvienai pramonės įmonei – nuo grūdų perdirbimo iki alaus daryklų ar pieninių, tačiau reikia suprasti, kad sprendimas inicijuoti tokių darbų pradžią yra atsakingas ir turi būti užtikrintas. Jeigu jums rodys išmanų, tačiau neįjungtą televizorių ir pasakos, kaip puikiai ir inovatyviai jis veikia bei siūlys įsigyti, o jūs jo nežiūrite, manote, kad geriau žiūrėti pro langą, – nepirksite. Jei pažangų sprendimą pristatysime kaip galimybę technologijomis išspręsti konkrečias jūsų verslo problemas, tuomet didelė tikimybė, kad susidomėsite. Kad tokio sprendimo įmonei reikia, ji turi nuspręsti pati.   

Kuriamų „Pramonė 4.0“ sprendimų požymis yra ne parinkto sprendimo sudėtingumas ar kaina, o kliento norimas pasiekti rezultatas. Kaip tokį pavyzdį galime paminėti vienos į mus besikreipusios regiono įmonės atvejį. Gamybos sparta rodė, kad įmonės linijos perkrautos ir reikia įsigyti papildomą. Įdiegus efektyvumo matavimo jutiklius paaiškėjo, kad didžiausiais linijos našaus naudojimo rodiklis tesiekė 40 procentų, taigi beliko sugalvoti, kaip efektyviau išnaudoti esamas gamybos linijas, o ne įsigyti naujas. Tuščiai veikianti įranga – švaistomi įmonės pinigai, todėl atitinkami automatizavimo sprendimai gali būti pamatuojami įrangos atsiperkamumu. Taigi, gavę užduotį kiekvienąkart atidžiai sprendžiame, ko reikia, kad problema būtų sėkmingai išspręsta – tam sujungiame inžineriją ir programavimą.  

Teikiamos pramonės įmonių poreikius atspindinčios paslaugos   

Automatizavus procesus, pramonės įmonėse atliekama nuolatinė ir savalaikė medžiagų ir gaminių apskaita: metinės, mėnesinės, kasdienės ataskaitos apie paimtus, perdirbtus ir pagamintus produktus, taip pat siūlomi automatizuoti sprendimai komunikuojant su žaliavų tiekėjais. TPA kuriama sistema leidžia surinkti duomenis iš skirtingų gamybos mašinų, apskaitos įrenginių, atskirų darbuotojų ir skirtingų darbo vietų. Juos sujungus, galima atlikti centralizuotą analizę ir valdyti visus gamyklinius procesus.  

Įdiegus TPA sprendimus, klientus pasiekia specializuotos, bet kuriuo metu pasiekiamos ataskaitos, nuotoliniu būdu leidžiančios matyti gamybos procesus ir parametrus. Juos stebint greičiau sprendžiamos problemos ir nustatomos priežastys, dėl to mažiau prastovų ir išlaidų, didėja produktyvumas.   

Šių dienų aktualijoms – augančiai energijos kainai ir Europos žaliajam kursui – TPA sukūrė sprendimus, pateikiančius dienos, mėnesio, metų elektros energijos, vandens, oro, karščio, šalčio suvartojimo duomenų suvestines. Kurdama ir diegdama šias sistemas, TPA prisideda prie energetinio efektyvumo sprendimų priėmimo ir CO2 emisijos mažinimo.  

Nors TPA tinkamus ir naudingus procesų automatizavimo sprendimus gali rasti visoms pramonėms įmonėms net nepriklausomai nuo jų dydžio, akcentuojame, kad daliai pasirenkant modernius sprendimus reikės išeiti iš komforto zonos. Modernūs sprendimai – tai pokyčiai, kurie iš pradžių kainuoja, o tik kiek vėliau atsiperka ir leidžia sutaupyti. Visiems įmonių atstovams galima patarti rinktis patikimus partnerius, kurie rastų tinkamiausius ir individualius sprendimus. Lietuvoje šiuo metu pastebima tendencija įsigyti sprendimus, kurie jau seniai nebėra naujovė, dėl to įmonėms tampa sudėtinga konkuruoti pasaulinėje rinkoje. Vis tik matyti ir gerų ženklų, kai nebe kaina, o patikimumas lemia pagrindinį pramonės įmonių sprendimą modernizuoti savo veiklos procesus.  

Vedžiojami po nedideles įmonės patalpas dar kartą įsitikiname, kad inovatyviems didelių įmonių sprendimams kurti svarbi ne didelė erdvė, o suburtas kolektyvas. Atrodo, visi – nuo programuojančio iki valdymo skydą surenkančio darbuotojo – aiškiai žino kuriamo sprendimo kelią ir tikslą, todėl ir pačioje procesų valdymo sprendimų įmonėje darbo procesai, netgi spaudžiant terminams, vyksta sklandžiai. Susipažįstame su Justinu – jis atsakingas už visą valdymo skydo surinkimą ir, pasak įmonės vadovo, rinkdamas gaminį gali atpažinti ir perduoti sprendimą kuriančiam inžinieriui galimas rizikas. Tai patvirtina jau išsakytas įmonės vadovo mintis apie svarbiausius miesto išteklius – žmones, leidžiančius įmonei aktyviai konkuruoti „Pramonė 4.0“ sprendimų kūrėjų rinkoje.  

Straipsnių ciklas „Pramonė 4.0 sprendimai Panevėžyje“ parengtas įgyvendinant Panevėžio miesto savivaldybės finansuojamą verslo plėtros sąlygų gerinimo projektą „Sujungti Panevėžį: bendradarbiavimo stiprinimas gerinant Panevėžio verslo aplinką“.