Naujienos

Panevėžio plėtros agentūra: pramonės užkulisiai, dėmesys talentams ir inovacijos keliautojams

2023 10 27


Prieš daugiau nei trejus metus įkurtos Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ vienas iš pagrindinių trijų strateginių tikslų – verslo aplinkos gerinimas. Agentūra nuo šio kovo mėnesio įgyvendina projektą „Panevėžys – atviras verslui“ – devynias iniciatyvas, kurios prisideda prie investuotojo sprendimo kurti verslą Panevėžyje, stiprinti jį diegiant inovacijas ir spręsti žmogiškųjų išteklių pasiūlos klausimus.

Iniciatyvų metu lankytojams atsivėrė pramonės įmonės, supažindinusios su gamybos užkulisiais, tradicinėms pamokoms plaukus šiaušė „Pamokos matuojasi Panevėžį: iššūkių serija“ bei toliau tęsiami analitiniai darbai – reprezentatyvus rinkos tyrimas, metinė verslo apžvalga ir investicinę aplinką pristatantis leidinys.

Savo duris lankytojams atvėrė net 11 pramonės įmonių

Panevėžys pirmąjį spalio savaitgalį gyventojus bei miesto svečius pasitiko neeiliniu renginiu. „Panevėžys NOW“ komanda pirmą kartą miesto istorijoje organizavo ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALĮ, kurio metu net 11 modernių Panevėžio pramonės įmonių atvėrė gamybos užkulisius ir paruošė ekskursijas lankytojams. Per dvi renginio dienas jų įvyko daugiau nei 60 – dalyviai galėjo susipažinti su produktų gamybos procesais, pažangiais sprendimais ir laboratorijomis.

Savo gamybos užkulisius atvėrė ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje pripažintos Panevėžio įmonės, tokios kaip: „ADAX“ „Aukštaitijos vandenys“, „Devold“, „Geld Baltic“(dar kitaip žinoma kaip „Supergarden“ prekės ženklas),  „HARJU ELEKTER“, „IGIS“, „Jutrix“, „Kalnapilio-Tauro grupė“, „IOCO Packaging“, „Panevėžio energija“, „Schmitz Cargobull Baltic“.

„ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALIO renginys gimė iš mūsų komandos nuoseklaus darbo ir įvairių iniciatyvų lankytojų įspūdžių. Džiaugiamės noriai prisijungusiomis įmonėmis ir renginio sėkme – per dvi dienas jį aplankė net 1200 dalyvių. Verslo įsitraukimas bei ne tik panevėžiečių, bet ir kitų miestų gyventojų susidomėjimas leidžia manyti, kad toks renginys reikalingas ne tik Panevėžiui, bet ir Lietuvai. Jį planuojama organizuoti ir kitais metais, tad tikime, kad dar daugiau susidomėjusių turės galimybę gyvai pamatyti mūsų mieste įsikūrusių šiuolaikinių gamybos įmonių užkulisius, tradicijų ir naujų technologijų sąsajas“, – pasakoja „Panevėžys NOW“ rinkodaros projektų vadovė Greta Buziliauskienė.

Šiuo renginiu siekta ne tik supažindinti plačiąją visuomenę su moderniomis Panevėžio mieste veikiančiomis įmonėmis, bet ir pristatyti karjeros galimybes. Organizuojant ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALĮ buvo bendradarbiauta ir su profesinėmis bei aukštosiomis mokyklomis – organizuotas mokinių ir studentų grupių apsilankymas įmonėse.

Baigiamasis renginys – neeilinėje pramonės erdvėje

Patirtimis ir įspūdžiais pasidalinti „Panevėžys NOW“ kvietė baigiamajame renginyje „ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALIO stotelė: palydėtuvės“, kuriame ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALIS palydėtas į kitus, 2024 metus.

Netradicinėje pramoninėje erdvėje – Aukštaitijos siaurojo geležinkelio traukinių depe įvykęs renginys pasitiko interaktyvia vaizdo instaliacija, kurią kūrė panevėžietis, muzikos ir meno festivalio „Iškrovos“ organizatorius Pauliaus Šaparnis, Panevėžio muzikinio teatro styginio kvarteto grojamais kūriniais, kuriuos atmosferiniais garso įrašais bei elektroninės muzikos skambesiais papildė plataus spektro menininkas panevėžietis Mantas Varnas ir energingu bei aplinką drebinančiu grupės DDL PLK (Dideli Plaukai) pasirodymu.

Moksleiviams – realūs įmonių iššūkiai

Spalio 18-ąją įvyko Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ ir Panevėžio švietimo centro organizuotas aukcionas – jau ketvirtus metus drauge įgyvendinamos iniciatyvos „Pamokos matuojasi Panevėžį: iššūkių serija“ renginys.

Iniciatyva skatina moksleivius pažinti miesto darbdaviams aktualias inžinerijos, technologijų srities profesijas, rinktis šių sričių studijas bei karjerą, ir suteikia unikalią galimybę mokytis ne tik iš vadovėlio, bet ir per patirtis.

Daugiau apie iniciatyvą galite sužinoti ČIA.

Šiais metais iššūkius mokiniams pasiūlė septynios Panevėžio įmonės: HARJU ELEKTER, UAB, UAB „Glasremis“, UAB „Metalistas LT“, UAB „Specagra“, UAB „Profibus“, UAB „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras“ ir „Rožyno“ boulingo ir biliardo centras.

Aukcione iššūkius įsigijo septynios Panevėžio miesto moksleivių komandos:

  • HARJU ELEKTER, UAB iššūkį įsigijo Beržų progimnazijos moksleiviai,
  • UAB „Glasremis“ iššūkį – 5-osios gimnazijos moksleiviai,
  • UAB „Panevėžio regiono atliekų tvarkymo centras“ iššūkį – Raimundo Sargūno sporto gimnazijos moksleiviai,
  • UAB „Profibus“ iššūkį – Robotikos centro „RoboLabas“ mokinių komanda,
  • UAB „Metalistas LT“ iššūkį – Juozo Miltinio gimnazijos moksleiviai,
  • UAB „Specagra“ iššūkį – Pradinės mokyklos moksleiviai,
  • „Rožyno“ boulingo ir biliardo centro iššūkį – „Vilties“ progimnazijos moksleiviai.

Aukcione iššūkius įsigijusios moksleivių komandos keliaus į įmones, iš arti susipažins su jų veikla ir gvildens įvairias temas  – ieškos galimų sprendimų, susijusių su antrinių žaliavų panaudojimu, ekologija, CO₂ pėdsako ir klimato kaitos mažinimo galimybėmis bei inžinerijos technologijomis, o iššūkių sprendimus pristatys gruodžio mėnesį vyksiančiame baigiamajame renginyje.

„Iniciatyvos formatas, perkeliant pamokas iš mokyklos suolo į realias įmones – puikus būdas praturtinti mokymosi turinį. Tai ne tik sužadina mokinių – būsimų talentų – smalsumą, motyvaciją ir įsitraukimą, bet ir padrąsina rinktis paklausias specialybes bei apsvarstyti, kokios karjeros galimybes galėtų atsiverti ateityje“, – teigia „Panevėžys NOW“ talentų projektų vadovė Rūta Sakalauskienė

 „Pamokos matuojasi Panevėžį: iššūkių serija“ tik viena iš šiemet agentūros įgyvendinamų profesinio orientavimo iniciatyvų. Norint supažindinti moksleivius ir jų tėvus su mieste veikiančiomis organizacijomis, jų veiklomis, „Panevėžys NOW“ sukūrė pirmąjį naujienlaiškį, kuris išplatintas elektroninio dienyno www.tamo.lt sistemoje. Jame nugulė aktuali informacija apie Panevėžio švietimo centro padalinių – Panevėžio regioninio STEAM atviros prieigos centro bei robotikos centro „RoboLabas“ veiklų programas, Panevėžio regioninio karjeros centro „Karjeras“ pasiūlymus ir Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ vykdomas iniciatyvas.

„Panevėžys NOW“ metų pradžią pasitiko su nauju leidiniu „Mano dydžio miestas – Panevėžys“, kuriame nugulė dvylikos panevėžiečių, anksčiau išvykusių, sugrįžusių ar atradusių miestą iš naujo, istorijos ir aktualiausi faktai apie Panevėžį bei gyvenimą jame. Tęsiant šią idėją agentūra parengė dar vieną projektą,  pristatantį, jog Panevėžys gali būti ir „Tavo šeimos dydžio miestas“.

Rudens pradžioje paviešintas filmukas, kuriame galima išgirsti ne tik panevėžiečių šeimos, keliavusios, bet vis tik grįžusios į savo gimtąjį miestą, istoriją, bet ir atsakymus, kodėl Panevėžys yra jų dydžio miestas. Jį galite pamatyti ČIA.

Kuriant miesto, kaip patrauklaus gyventi, studijuoti bei dirbti įvaizdį ir toliau rengiama jį pristatanti priemonė – nauja agentūros internetinė svetainė. Šiuo metu atliekami tinklapio dizaino ir sistemos valdymo derinimo darbai, paruoštas profesionalus vizualinis turinys – svetainę planuojama pristatyti kitais metais.

Apžvelgiama Panevėžio verslo aplinka

Kasmet „Panevėžys NOW“ komanda apžvelgia Panevėžio verslo aplinką, analizuoja statistinius rodiklius, organizuoja susitikimus su įmonių atstovais, vykdo apklausas.

Atsižvelgiant į vieną iš agentūros krypčių – talentų pritraukimą bei siekiant įvertinti jų poreikius, šiais metais yra atliekamas reprezentatyvus rinkos tyrimas. Juo agentūra siekia išsiaiškinti, kaip skirtingų amžiaus grupių, vietovių gyventojai Lietuvoje vertina persikėlimo ir karjeros galimybes Panevėžyje.

Agentūra kaip ir kasmet rengia metinę miesto verslo aplinkos apžvalgą, kurioje dėmesys skiriamas verslo, žmogiškųjų išteklių ir sukaupto žinių potencialo, gyventojų verslumo, miesto reprezentatyvumo rodiklių pokyčiams.

Anot „Panevėžys NOW“ vyriausiosios verslo aplinkos projektų vadovės Jūratės Raukštienės, tik nuolatinis pokyčių stebėjimas gali padėti rasti aktualius sprendimus verslo aplinkos gerinimui, pritraukti investicijas bei kurti naujas darbo vietas.

„Dabartiniame metinės verslo apžvalgos rengimo etape jau esame surinkę statistinę informaciją,  pateikiančią metinius verslo rodiklių pokyčius. Galime pasidžiaugti bendrai gautais rezultatais, pavyzdžiui, pagal bendrus įmonių apyvartos augimo rodiklius Panevėžys – 2-oje vietoje tarp didžiųjų Lietuvos miestų, apdirbamosios gamybos sektoriui mieste tenka didžiausia materialinių investicijų dalis, o šiais metais bene dvigubai daugiau mokinių ir studentų pasirinko miestui aktualias inžinerines mokymo programas. Palyginus juos su kitų didžiųjų šalies miestų duomenimis tapo paprasčiau tinkamai parengti pasiūlymus ir įžvalgas suinteresuotoms šalims dėl tolimesnių veiksmų, iniciatyvų verslo aplinkos stiprinimui bei konkurencingumo didinimui,“ – sako „Panevėžys NOW“ vyriausioji verslo aplinkos projektų vadovė Jūratė Raukštienė.

Šiais metais rengiamas ir investicinę Panevėžio miesto verslo aplinką apžvelgiantis leidinys. Jis bus platinamas susitikimuose su įvairiomis delegacijomis, bendraujant su Panevėžyje svarstančiais investuoti verslais, bendrai pristatant miesto siūlomas galimybes įvairių renginių metu.

Agentūra, įgyvendindama verslo plėtros sąlygų gerinimo projektą, taip pat bendradarbiauja su ekspertais, organizuoja renginius ir individualias konsultacijas. Jų metu tikslinėms grupėms pristatoma Panevėžio verslo aplinka, aptartos bendradarbiavimo galimybės jos stiprinimui, verslui ir kiti suformuluoti pasiūlymai įsitraukti ir pasinaudoti įgyvendinamomis verslo aplinkos gerinimo iniciatyvomis. Vienas tokių pavyzdžių – „Panevėžys NOW“ direktorės Monikos Miniotaitės dalyvavimas Europos judumo savaitės renginio “Darnaus judumo mugė“ diskusijoje „Artėjantis traukinių renesansas: kodėl Lietuvoje jais keliauti norėsis vis dažniau?“, kurios metu aptartas projekto „Rail Baltica“ potencialas regionams ir turizmui.  

Išskirtinės inovacijos šiuolaikiniams keliautojams

Matant technologijų potencialą didinti ne tik verslo įmonių, bet ir viešojo sektoriaus efektyvumą – nemažiau svarbus miesto tikslas yra sukurti patrauklią aplinką naujų skaitmeninių technologijų bandymui. Vienas pirmųjų bandymų užmegzti bendradarbiavimą su skaitmeninių technologijų kūrėjais – Panevėžio plėtros agentūros dalyvavimas 2021 metų „GovTech laboratorijos“ iššūkių serijoje. Šiais metais, paskelbus naują „GovTech“ projekto konkursą agentūra pateikė paraišką, siekiant sukurti ir išbandyti naują skaitmeninio sprendimo bandomąją versiją, sudarančią galimybes keliautojams lankytis turizmo objektuose bet kuriuo paros metu. Iš 128 pateiktų paraiškų finansavimas suteiktas tik 27.

„Džiaugiamės, kad agentūros pateikta paraiška buvo ne tik teigiamai įvertinta, bet ir sulaukė daugiausiai balų iš visų 128 pateiktų. Drauge su kitomis laimėjusiomis idėjomis „GovTech“ akceleratoriaus atidarymo renginyje dalyvavome projektų tobulinimo dirbtuvėse. Vėliau, organizuotame „GovTech Demo Day“ turėjome galimybę startuoliams, IT įmonėms ir akademinio sektoriaus atstovams pristatyti savo idėją dar prieš skelbiant viešąjį pirkimą skaitmeniniam sprendimui kurti. Dalyvaujant tokiuose projekto procesuose teko įsitikinti, jog ypač svarbu plėsti inovacijų srities žinias – tokiu tikslu buvo pateikta paraiška ir gauta galimybė dalyvauti „GovTech“ inovacijų akademijoje, kurioje ne tik galime tobulinti inovacijų diegimo ir kūrimo kompetencijas, bet ir užmegzti vertingus kontaktus,“ – pasakoja „Panevėžys NOW“ inovacijų projektų vadovas Tadas Čeponis.

Plačiau su idėja susipažinti galima renginio įraše (03:12:21).

Agentūra šį rudenį organizavo projekto konkursą, pasitelkus ekspertus buvo vykdomas tiekėjų pasiūlytų sprendimų vertinimas. Šiuo metu tęsiamos atrankos procedūros, joms sėkmingai pasibaigus, planuojama pradėti kurti atrinkto geriausio skaitmeninio sprendimo bandomąją versiją.

Inovatyvumui mieste skatinti taikomos ir kitos priemonės – organizuoti susitikimai su skaitmeninių inovacijų kūrėjais, kurių metu buvo aptartos inovacijų testavimo Panevėžyje galimybės: dirbtinio intelekto pagalba generuojamo audiogiodo pritaikymas turizmo paslaugų plėtrai bei išmanūs būdai testuoti teksto generavimo modelį mieste. Inicijuotas IT bendruomenės susitikimas pasikeisti tarpusavio patirtimi, aptartos dažnesnių tokių susitikimų galimybės ateityje.

Technologijų ir gamybos galimybės

Agentūra semiasi patirties ir tarptautiniuose projektuose. Vienas tokių – „PPI4Cities“ (parama miestams įgyvendinant viešuosius inovacijų pirkimus ir praktinių priemonių, sukurtų naudojant dirbtinio intelekto technologijas ir žaidybinimo metodus). Jo metu ir toliau vykdomas bendradarbiavimas su užsienio šalių partneriais, vystant dirbtinio intelekto technologijomis paremtą įrankį – inovacijų viešųjų pirkimų skatinimo Baltijos jūros regiono miestų savivaldybėse platformą. 2023 m. spalį vykusiame projekto partnerių susitikime Rostoke, Vokietijoje buvo susipažinta su geraisiais panašių bendradarbiavimo platformų pavyzdžiais ir jų pritaikymo galimybėmis Lietuvoje.

„Panevėžys NOW“ dar 2022 m. ėmėsi naujos iniciatyvos ištirti industrinės simbiozės Panevėžio regione vystymo galimybes. Bendradarbiaujant su iniciatyvos partneriais – jungtine Vytauto Didžiojo universiteto ir Vilniaus universiteto tyrėjų grupe bei tarptautiniu regioninės plėtros ir planavimo tyrimų centru „Nordregio“ (Švedija) buvo atliktas industrinės simbiozės tyrimas Panevėžio miesto ir rajono savivaldybėse. Vystymo potencialo ir technologinė galimybių analizė parodė, kad atsižvelgiant į jau esantį ir augantį biomasės gamybos ir perdirbimo pramonės mastą, savivaldybėse yra didelis potencialas bioekonomikos plėtrai.

Tęsiant šio modelio temos aktualumą, „Panevėžys NOW“ vyriausioji verslo aplinkos projektų vadovė Jūratė Raukštienė aplankė Sotenesą, Švediją, kur pasisėmė gerųjų simbiozės įgyvendinimo patirčių. Vizito metu buvo susipažinta su savivaldybės industrinės simbiozės centro veikla ir gerosiomis praktikomis vietos įmonėse. Buvo ne tik surengti šios įstaigos bei mokslo ir technologijų centro veiklos pristatymai, bet ir vyko diskusija apie reikalingus įgyvendinti paruošiamuosius žingsnius bei išteklius norint šias praktikas pritaikyti Lietuvoje.

 

Projektas „Panevėžys – atviras verslui“ iš dalies finansuojamas Panevėžio miesto savivaldybės ir bus įgyvendinamas iki 2024 m. gruodžio 31 d.