Naujienos

Globalus Panevėžys projekto atstovės patirtis ir patarimai atvykstantiems

2021 12 31


Panevėžio miesto savivaldybės įgyvendinamas projektas „Globalus Panevėžys“, skirtas suburti po įvairias pasaulio šalis išsibarsčiusių panevėžiečių bendruomenę, palaikant su ja ryšį. „Globalus Panevėžys“ koordinatorė Loreta Kaškelienė džiaugiasi, kad svetur išvykę panevėžiečiai ne tik nepamiršta savo gimtojo miesto, bet ir nori prisidėti prie jo gerovės kūrimo savo pasiūlymais, idėjomis ir darbais. Taigi, apie viską, ką reikia žinoti, norintiems prisijungti prie projekto bei grįžti gyventi į Panevėžį pasakoja L. Kaškelienė.

Pristatykite, kas yra „Globalus Panevėžys“? Ar galima teigti, kad emigravę panevėžiečiai nepamiršta gimtojo miesto ir vis dažniau nusprendžia grįžti čia gyventi?

„Globalus Panevėžys“ – tai tarsi raktas nuo savo miesto durų. Supranti, kad čia visą laiką esi laukiamas, įsiklausoma į tavo pasiūlymus, mintis. Šiandieniniame globaliame pasaulyje nebūtinai fiziškai turi būti savo mieste. Tą galima puikiai padaryti ir būnant toli, tiesiog palaikant ryšį. Todėl siekiame išvykusiuosius informuoti apie naujas iniciatyvas, atliktus darbus, įgyvendintus projektus, skatinti kurti juos, investuoti ir įgyvendinti idėjas Panevėžyje, suteikti galimybę prisidėti prie miesto ekonominės gerovės kūrimo.

Yra žmonių, kurie nė neketina grįžti gyventi į Lietuvą, bet dėl to juk neprivaloma nutraukti su jais bendrystės. Pastaruoju metu yra išaugęs susidomėjimas galimybėmis grįžti į Panevėžį iš užsienio.

Kokios priežastys paskatina gyvenančius užsienyje grįžti gyventi į gimtąjį miestą?

Priežasčių būna įvairių, tačiau dažniausios jų – tėvynės, artimųjų ilgesys, kuris viską ir nugali. Kaip bebūtų kitur gerai, bet namuose yra geriausia. Šiuo metu ypatingas susidomėjimas grįžimo galimybėmis jaučiamas iš Norvegijoje bei Didžiojoje Britanijoje gyvenančių panevėžiečių.

Kokius skirtumus nuo didžiųjų Lietuvos miestų labiausiai vertina parvykstantieji?

Panevėžys išsiskiria puikia geografine lokacija – tai pusiaukelė tarp Vilniaus ir Rygos, patogus susisiekimas. Be to, pro Panevėžį eis europinė „Rail Baltica“ vėžė. Panevėžys yra kompaktiškas, patogus gyventi šeimoms miestas – čia laikas neeikvojamas kamščiuose, visada rasite vietų lopšeliuose-darželiuose, mokyklose, mieste gausu įvairaus spektro neformalaus užsiėmimo būrelių tiek vaikams, tiek suaugusiems. Svetur gyvenę žmonės itin vertina šiuos privalumus ir gyvenimui renkasi būtent Panevėžį. Iš tiesų yra džiugu, kad iš užsienio grįžtantys žmonės gyvenimui renkasi būtent mūsų atsinaujinantį miestą – Panevėžį.

Kokius pokyčius grįžę po ilgų emigracijos metų pastebi grįžtantieji?

Panevėžys sparčiai atsinaujina, gyventojai džiaugiasi sutvarkytomis viešosiomis miesto erdvėmis – Laisvės a., Kultūros ir poilsio parku, Taikos a., Marijonų sodu, Ekrano marių teritorija bei kitomis išgražėjusiomis viešosiomis erdvėmis. Gražėja kultūros, sporto įstaigos, tokios kaip Dailės galerija, Kraštotyros muziejus, lengvosios atletikos maniežas. Duris atvėrė Panevėžio regioninis gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos ir matematikos tyrimų ir eksperimentinės veiklos atviros prieigos (STEAM) centras. Grįžusieji iš užsienio džiaugiasi atsinaujinančiu Panevėžiu, atnaujinama miesto infrastruktūra, gražėjančiomis erdvėmis, kamščių nebuvimu, miesto kompaktiškumu. Žmonės įvertina ir supranta, kad Panevėžyje yra idealios sąlygos gyventi, kurti verslą, auginti vaikus.

Kokiais klausimais į Jus dažniausiai kreipiasi  planuojantys grįžimą Į Panevėžio miestą?  Kokių nuogąstavimų dažniausiai turi grįžtantieji, ar jie pasiteisina?

Labiausiai žmonės domisi darbo paieška, smulkaus verslo kūrimo sąlygomis ir, žinoma, švietimo klausimais. Dažnai tėveliai baiminasi, kad jų atžaloms nepavyks grįžus integruotis į lietuvišką švietimo sistemą, tačiau galime nuraminti, kad Panevėžys yra pasirengęs iš užsienio grįžusių mokinių integracijai. Lopšelių-darželių, mokyklų vadovai yra puikiai susipažinę su iš užsienio grįžtančiųjų vaikų integracijos į mokyklą programa.

Kokią integracinę pagalbą Panevėžyje gali gauti šeima, kurioje vienas iš tėvų yra ne lietuvis ar vaikai nekalba lietuviškai?

Vytauto Žemkalnio gimnazijoje veikia išlyginamoji mobili grupė, skirta būtent visai lietuviškai nekalbantiems vaikams. 2021-2022 m. m. šioje mokykloje mokosi 51 iš užsienio grįžęs mokinys, 2 iš jų lanko minėtą mobilią grupę.

Kada grįžęs asmuo turėtų kreiptis į miesto Savivaldybę? Galbūt visas reikiamas procedūras, susijusias su grįžimu  galima susitvarkyti internetu?

Kad kiltų kuo mažiau nesklandumų rekomenduojama prieš grįžtant pasidomėti, kokiais dokumentais verta pasirūpinti iš anksto dar neišvykus iš užsienio. Visas reikiamas procedūras galima susitvarkyti tiek internetu, tiek ir atvykus į Panevėžio miesto savivaldybę.

Grįžus į Lietuvą pirmiausia reikėtų pasirūpinti deklaruojama vieta. Radus sau tinkamą būstą ir priėmus sprendimą kur gyventi reikia deklaruoti gyvenamąją vietą. Tą padaryti galima atvykus tiesiogiai į Savivaldybės priimamąjį Laisvės a. 20 (įėjimas iš Vilniaus g. pusės) arba internetu per elektroninius valdžios vartus.

Norėdami gauti pilnas mieste siūlomas paslaugas vaikams, užsienyje gimusius vaikus įregistruokite Panevėžio civilinės metrikacijos skyriuje. Tą galima padaryti atvykus tiesiogiai arba internetu Registrų centro svetainėje.

Pasirenkite dokumentus, įrodančius vaiko užsienyje pabaigtą ugdymo programą ar jos dalį, pasidomėkite jums tinkamiausia švietimo įstaiga Panevėžio mieste. Siekiant vaikams lengviau integruotis į lietuvišką švietimo sistemą, būtina užsienyje lankyti lituanistines mokyklos. Labai didelis skirtumas jaučiamas tarp grįžusių vaikų, kurie užsienyje lankė lituanistinės mokyklos užsiėmimus, ir tų, kurie jos nelankė. Visą informaciją apie mieste veikiančias ugdymo įstaigas, laisvas vietas lopšeliuose-darželiuose rasite svetainėje www.globalus.panevezys.lt.

Lietuvoje gyvenamąją vietą deklaravusiems tėvams, auginantiems vaikus iki 18 m. priklauso mėnesinė išmoka vaikui, nepriklausomai nuo šeimos gaunamų pajamų. Dėl išmokos galite kreiptis užpildydami prašymą internetinėje SPIS sistemoje arba kreipdamiesi į Panevėžio miesto savivaldybės administracijos Socialinių reikalų skyrių.

Kaip galėtumėte padrąsinti dvejojančius ar verta grįžti ar persikelti į Panevėžį – kokios galimybės laukia grįžtančiųjų atsinaujinančiame mieste?

Tikrai verta grįžti, juk čia yra mūsų šaknys, mūsų namai, mūsų šalis, mūsų kalba. Džiaugiamės žmonėmis, kurie apsisprendė visam laikui iš užsienio grįžti į Panevėžį. Panevėžys yra kompaktiškas, patogus gyventi šeimoms miestas. Miestas yra stiprus – čia veikia stipri bendruomenė, o juk tą bendruomenę ir kuriame mes patys būdami jos dalimi.

Panevėžys laukia visų sugrįžtančiųjų, o jei iškiltų nenumatytų klausimų – kreipkitės, miesto Savivaldybės durys atviros kiekvienam, spręsime juos drauge. Turint klausimų rašykite el. paštu globalus@panevezys.lt arba skambinkite tel. (8 45) 454 338.

Nemažai mūsų miesto gyventojų gyvena užsienyje ir artimiausiu metu neplanuoja grįžti į Lietuvą, tačiau nori žinoti miesto pulsą, prisidėti savo idėjomis ir patirtimi. Ar galime pasidžiaugti stipria miesto išeivių bendruomene aktyviai palaikančia ryšį su gimtuoju miestu?

Taip, socialiniame tinkle „Facebook“ sukurta grupė „Globalūs Panevėžiečiai“, šios puikios bendruomenės narių skaičius nuolat auga – čia galite sužinoti aktualiausias Panevėžio naujienas, informuojama apie naujas iniciatyvas, atliktus darbus, dalijamasi iniciatyvomis, vyksta įvairios diskusijos ir kt.

Šiandieniniame pasaulyje svarbiausia detalė yra internetinė erdvė. Šiuolaikinių technologijų pagalba sukuriama bendravimui palanki terpė kurti, atveria naujas erdves globaliam bendruomeniškumui puoselėti. Ryšio palaikymas ne tik su čia gyvenančiais, bet ir išvykusiais žmonėmis reikalingas inovatyviam ir norinčiam klestėti miestui. Sukurdami erdvę bendrauti su išvykusiaisiais, įgalindami juos prisidėti prie miesto gerovės kūrimo, įgyvendinti savo idėjas, ne tik įprasminame iš įvairių pasaulio šalių sukauptas gerąsias praktikas, žinias ir kontaktus, bet kartu atidarome tiesioginį tiltą jiems sugrįžti.

Kodėl verta palaikyti ryšį su gimtuoju miestu netgi išvykus iš Lietuvos? Kaip galėtumėte padrąsinti ir ką pasiūlytumėte norintiems įsijungti į gyvenančių užsienyje ir palaikančių aktyvų ryšį su gimtuoju miestu bendruomenę?

Štai, svetainėje www.globalus.panevezys.lt skelbiama informacija, kodėl Panevėžyje patogu gyventi, dirbti, kurti verslą, investuoti, kokie čia yra laisvalaikio praleidimo būdai, kviečiama atostogoms rinktis Panevėžį. Šio elektroninio įrankio dėka visi užsienyje gyvenantys panevėžiečiai gali bendrauti ir bendradarbiauti su savo gimtojo miesto Savivaldybe. Žmonės gauna naudingos informacijos apie savo regioną. Nauda yra abipusė – Savivaldybė gali konsultuotis su išeiviais įvairiais miestui naudingais klausimais, o jie – sužinoti apie savo miestą, pasisemti idėjų. Taip pat telkiame puikų užsienyje gyvenančių ambasadorių tinklą.

Tapimas „Globalaus Panevėžio“ ambasadoriumi – tai savo miesto atstovavimas ir parodymas, kad didžiuojiesi būdamas panevėžiečiu, nori skleisti gerąją žinią apie savo miestą, padėti surasti investuotojų, aktyviau įsitraukti į regiono vystymą. Ambasadorius gali ne tik konsultuoti, teikti idėjas savo regionui, bet taip pat burti globalių panevėžiečių bendruomenę šalyje, kurioje gyvena ir kitaip garsinti savo gimtąjį kraštą.

Šiuo metu Panevėžys turi jau 5 puikius, aktyvius šio projekto ambasadorius, gyvenančius Didžiojoje Britanijoje, Turkijoje, Estijoje, Airijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose, su kuriais nuolat palaikomas ryšys, keičiamasi idėjomis, pasiūlymais, vykdomi bendri projektai.

Užsienio šalyse gyvenantys „Globalaus Panevėžio“ ambasadoriai visuomeniniais pagrindais ne tik garsina gimtąjį miestą, bet ir ieško galimybių kelti jo gerovę. „Globalaus Panevėžio“ ambasadoriais tampama sutinkantiems bendradarbiauti įgyvendinant įvairius bendrus Savivaldybės projektus ir iniciatyvas, dalinantis savo patirtimi ir ryšiais, vykdantiems aktyvias verslo, turizmo, švietimo, investicijų pritraukimo, kultūros, sporto, socialinės plėtros ir kitų sričių veiklas, užmezgant abipusius ryšius tarp Savivaldybės ir užsienio valstybių Savivaldybių, nevyriausybinių organizacijų bei kitų institucijų.

Jei į užsienį išvyko jūsų vaikai, artimieji, giminaičiai – pakvieskite, pasiūlykite susiburti į globalių panevėžiečių bendruomenę, o gal esate užsienyje ir norėtumėte tapti šio projekto ambasadoriais? Rašykite globalus@panevezys.lt, lauksime jūsų pasiūlymų!

Informacija ir nuotrauka: jp.lt