Naujienos

Panevėžio miesto žemėlapis pagal Vaidą Andrijauskaitę

2024 06 12


Kiekvienas gyventojas kuria savitą miesto žemėlapį, kuriame yra patogiausi maršrutai, gražiausios panoramos, įdomiausi renginiai, gardžiausia kava, jaukiausia gamtos užuovėja, maloniausias poilsis ir daug kitų kasdienybės patirtis pripildančių vietų. Domimės, kokias Panevėžio vietas fiksuoja, pamėgsta ir kitiems rekomenduoja šiuolaikinio meno centro „Stasys Museum“ direktorė, menininkė Vaida Andrijauskaitė.

Vaida, į Panevėžį grįžote pagyvenusi užsienyje. Ar jau spėjote čia susikurti naujų tradicijų ar ritualų?

Su draugais turime tradiciją ketvirtadieniais susibėgti vakarienei „Suvi“, „Špunka“, „Bazaar Bab“ – čia puikios vietos skonio receptoriams pramankštinti. Naujausia tradicija užsukti į Blue Gastro – išskirtinę erdvę miesto centre, kur gastronomija ir menas sąveikauja įdomiais kampais, o ir kokteiliais ant panoraminės terasos galima mėgautis žvelgiant į nematytą miesto panoramą. Sušilus orams saulėlydžius smagu palydėti ir „Romantic“ viešbučio terasoje su vaizdu į vakarėjančią Senvagę – ten irgi jauku susitikti pokalbiui, kokteiliams.

Kur semiatės įkvėpimo darbams?

Kasdienybės tempas yra maratoninis sprintas, laiko pabūti ramiai turiu mažai. Tačiau vieną pavakarę ištrūkau iš miesto paklaidžioti Krekenavos apylinkėmis, kuriose – dvarai, malūnai, brastos, atodangos... Regis, tokie nedidukai ir netikėtai aptikti objektai, o sukėlė tiek daug pozityvių emocijų, įkvėpimo ir vietos kontempliacijai.

Kur atrandate atokvėpį nuo darbų ir minčių?

Mane labiausiai atpalaiduoja muzika, teatras, gamta ir gilūs, nuoširdūs pokalbiai. Kas kelis mėnesius vyksta „Bustė“, kurią religiškai palaikau ir kuri yra puiki vieta kokybiškai atitrūkti nuo darbų. Kiekvieno mėnesio pirmąjį šeštadienį stengiuosi nuvykti į Pragiedruliuose vykstančias drabužių mainytuves, kurios puiki proga pokalbiams ir tvariems mainams. Labai mėgstu tyrinėti Panevėžį ir jo industrines erdves. Kartais nuvažiuoju į buvusios „Ekrano“ gamyklos teritoriją, užlipu ant stogo ir „susirenku save“ po intensyvios savaitės. Neseniai atradau Romantic viešbučio „ETNO SPA“, jų kokybiški masažo ritualai nuima stresą, ypač, kai susuka į bananų lapus. Verta pabandyti!

Norėčiau daugiau turėti laiko vaikščioti vakarais, o jei pavyksta, renkuosi Ekrano marių pakrantę, Berčiūnų miškelį, Kniaudiškių parką ar einu Molainių žirgyno link. Na, bet šį poreikį stengiuosi išpildyti savaitgaliais, nes į gamtą pabėgusi atgaunu vidinę ramybę.

Galbūt išduosite kelias slaptas vietas?

Gan įdomi aurinė vieta yra pati Berčiūnų parko pabaiga – nedidelė aikštelė su religinėmis skulptūromis, kur anksčiau vykdavo elektroninės muzikos vakarėliai. Dar dabar ten pilna konfeti ir blizgučių. Mėgstu čia kontempliuoti apie planus ir strategijas.

Man patinka keliauti traukiniu, tad geležinkelio tiltas ir besileidžianti saulės panorama nuo jo mane veikia energetiškai gerai. Nekantrauju sulaukti „Rail Baltica“ su daugiau reisų ir kelionių į Rygą, Varšuvą ir Berlyną.

Kai grįžau į Panevėžį, labai norėjau vėl susipažinti su miestu, tad vaikščiodavau po Tulpių, Klaipėdos mikrorajonus, aplink Paltaroko gimnaziją, Parko rajoną. Sunku paaiškinti, kodėl mane žavi mikrorajonų kasdieniškumas – tas prieš akis atsiveriantis ramus gyvenimas pailsina akis ir įkvepia paprastumo. Juose nėra muziejų, parkų, skulptūrų, tik žmonių gyvenimai ir istorijos. Dar daug nepažinta ir neatrasta, daug gatvelių neišvaikščiota!

O kaip dėl gastronomijos? Ar mieste irgi turite šios srities favoritų?

Maistui mane įkvepia žmonės. Vienas iš jų – Miglė Gruzdenė ir jos vystoma maisto ir vyno kultūra. Miglė drąsiai eksperimentuoja su skonių koncepcijomis ir veda nuostabias vyno degustacijas-edukacijas. Labai rekomenduoju apsilankyti jos vedamuose vyno festivaliuose ar renginiuose.

O kur mėgautumėtės ir dar draugą (-ę) pakviestumėte trumpai kavos ir deserto pertraukėlei?

Turiu puikią progą kartkartėmis ištrūkti pas kaimyną „Kavalierius“. „Stasys Museum“ įsirengėme paslaptingojo kubo erdvę aikštėje su skulptūrine instaliacija “Kvėpavimas” pagal Stasio Eidrigevičiaus viziją. Čia puiki nauja vieta tiesiog prisėsti geram pašnekesiui su seniai matytu draugu.

Kokias Panevėžio kultūros erdves lankote? Kur svečiuojatės reguliariai?

Geriausios kultūros vietos yra tos, kurios buria žmones bendriems tikslams. Iki šiol gan aktyviai dalyvavau Panevėžio fotografų draugijos veikloje. Ši bendruomenė jungia kūrybiškus ir veiklius žmones, aktyviai organizuoja parodas įvairiausiose miesto erdvėse. Dažnai lankausi teatruose, kuriais mūsų miestas didžiuojasi ir kuria tikrą šventę. Muzikinis teatras kiekvieną savaitę stebina nuostabiu koncertiniu repertuaru. Jei dar nematėte operos „Strazdas žalias paukštis“, būtina aplankyti! Teatras „Menas“ drąsiai eksperimentuoja su kameriniais kūriniais, „Baltic Small“ festivaliu, kuris vėl sugrįš rudenį. Šiuo metu mane itin intriguoja J. Miltinio teatro perkėlimas į siaurojo geležinkelio erdves, spektaklis traukinių depe – „Makbetas“.

Panevėžio kultūros pulsą paspartins „Stasys Museum. Kokios erdvės bus atviros kasdien?

„Stasys Museum“ – tai naujas šiuolaikinio meno muziejus Panevėžiui, Lietuvai ir pasauliui. Stasys Eidrigevičius yra įvairialypis menininkas – tapytojas, grafikas, fotografas, instaliacijų, skulptūrų, performansų kūrėjas, scenografas, rašytojas, režisierius, todėl daugiasluoksnis ir įvairiomis meninėmis technikomis perteiktas jo kūrybinis pasaulis atsispindės „Stasys Museum“ erdvėse. Muziejaus atidarymo paroda ICON–O–STASYS atvers interpretacijų erdvę ne tik turiniu, bet ir pavadinimu. Smagu ir tai, kad muziejus balansuoja tarp meno ir įdomaus gyvenimo būdo, nes, be ekspozicijų, veiks ir panoraminė stogo terasa, gastronominė kavinė, žiemą duris atvers nekomercinio kino salė.

Trys Panevėžio miesto ar rajono reiškiniai, kurių turistui rekomenduotumėte nepraleisti?

Be konkurencijos: Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“, šiuolaikinio meno muziejus „Stasys Museum“ ir menų festivalis „Iškrovos“.

Kultūrai ir menui pažinti – naujas pasiūlymas turistams

Gegužės  31 d. duris atvėrė naujoji miesto legenda – Stasys Museum. Šiuolaikinio meno muziejaus atidarymo proga pristatomas pasiūlymas, kviečiantis leistis į meno ir kultūros kelionę po Panevėžį. Nuo Stasys Museum, kūrybiškumo centro „Pragiedruliai“ ir dailės bei fotografijos galerijų iki stiklo meno, parodų, tarptautinių keramikos bei akmens skulptūrų simpoziumų – įkvėpimo ir įspūdžių mieste pasisems kiekvienas.

Tam, kad informacija būtų pasiekiama bet kurioje vietoje, ji patalpinta internetinėje erdvėje, „Panevėžys NOW“ svetainėje. Nemokamą spausdintiną versiją knygų skirtukų formatu rasite „Panevėžys NOW“ agentūroje adresu Laisvės a. 11, Panevėžys.

Parengta įgyvendinant Panevėžio miesto savivaldybės finansuojamą turizmo skatinimo projektą „Kelionės kryptis – Panevėžys“.