Naujienos

Panevėžyje kviečia atrasti pokyčius: atidaromas kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“

2024 04 26


Seniausio Panevėžyje Skaistakalnio parko perlu tapusioje rekonstruotoje Juozo Čerkeso sodyboje nuplėšiamos paskutinės apsaugos juostos. Lankytojams plačiai atveriamos antruoju etapu įkurtos kūrybiškumo centro „Pragiedruliai“ erdvės.

Jau rytoj, balandžio 27-ąją, „Pragiedruliai“ visus kviečia neužsisėdėti namuose ir atvykti į šventę Skaistakalnio parke. Istoriją ir dabartį sujungusiame kūrybiškumo centre lauks nemokamos smagios, turiningos meno edukacijos, interaktyvios instaliacijos, o šventę vainikuos FC BASEBALL akustinis koncertas.

Reiškinys mieste ir Lietuvoje

Panevėžio mero Ryčio Račkausko teigimu, šis miestas unikalus savo stiprybių amplitude.  Aukštaitijos sostinė tradiciškai žinoma dėl stiprios pramonės. Tačiau ne mažiau svarbu, kad Panevėžys garsėja kaip autentiškos kultūros, kokybiško meno bei kūrybos žmonių miestas.

„Kultūra ir kūrybiškumas neabejotinai yra viena svarbiausių mūsų miesto tapatybės dalių. Todėl gimus idėjai prikelti Pragiedrulių sodybą neabejojome – čia turi būti sukurta erdvė panevėžiečiams ir miesto svečiams ne tik prisiliesti prie skirtingų kultūros ir meno sričių, bet ne mažiau svarbu – čia turi būti erdvė, kur laukiamas kiekvienas, kur patys žmonės kuria jaukią, draugišką, visiems atvirą ir kūrybišką bendruomenę“, – sako meras.

Panevėžio vadovas neabejoja: „Pragiedruliai“ taps reiškiniu ir patrauklia vieta miesto bei Lietuvos kultūriniame žemėlapyje.

Seno ir naujo jungtis

Viename unikaliausių Panevėžio statinių – rekonstruotoje Juozo Čerkeso-Besparnio sodyboje – vos prieš metus įsikūręs kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“ jau virto bendruomenę vienijančia vieta, kurioje susijungia paveldas, dabartis ir projektuojama ateitis.

Panevėžio miesto savivaldybei įgyvendinus pagal Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programą „Kultūra“ finansuojamą projektą „Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“, gamtos apsuptyje poeto, advokato J. Čerkeso tarpukariu statytą raudonplytį pastatą savotiškai pratęsė modernios architektūros stiklinis priestatas, o sodyboje rengiamos veiklos atgaivino buvusio šeimininko pomėgį burti įvairių profesijų žmones, keistis idėjomis. Čia įrengtos taikomosios dailės, teatro, audio-video studijos, rezidencijų erdvė, bendruomeninė erdvė bei kuriamas bendruomeninis sodas panevėžiečiams atveria galimybes išlaisvinti kūrybinį potencialą, atrasti savo stiprybes, taip pat papildo ir miesto įvaizdį.

Finansinė parama

Projektas „Vienijantis kūrybiškumo centras – Pragiedrulių sodyba“ finansuojamas pagal Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programą „Kultūra“.

Šio projekto tikslas – pasitelkiant kūrybiškos vietokūros metodus ir kultūrinio verslumo mokymus skatinti visuomenę įsitraukti į kultūrinius procesus atgaivintame kultūros paveldo objekte, kuris atitinka vietinių bendruomenių poreikius.

Bendra projekto vertė siekia 1 078 557 Eur. Iš jų 959 839 Eur – Europos ekonominės erdvės fondo lėšos, 118 718 Eur – Panevėžio miesto savivaldybės indėlis.

Projekto įgyvendinimo laikotarpis – nuo 2021 09 14 iki 2024 05 20.

Informacija: Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“.