Naujienos

Panevėžys paminėjo Tarptautinę žmonių su negalia dieną – akcija „Atviras Panevėžys“ ir susitikimai kavos puodeliui

2023 12 07


Panevėžio plėtros agentūra „Panevėžys NOW“ ir Panevėžio miesto savivaldybė, gruodžio 2–5 d, minint Tarptautinę žmonių su negalia dieną, kvietė dalyvauti veiklose, pritaikytose negalią turintiems žmonėms – apsilankyti kultūros įstaigose, ekskursijose ar drauge pasimėgauti nemokamos kavos puodeliu.

 

Siekis tapti visiems prieinamu ir patogiu miestu

Panevėžys siekia, kad mieste būtų patogu gyventi ir keliauti visiems – atkreipdamas dėmesį į skirtingų visuomenės grupių poreikius ir norą dalyvauti įvairiose veiklose inicijavo akciją „Atviras Panevėžys”, kuriai drauge įgyvendinti susibūrė miesto kultūros ir meno įstaigos bei kavinės. Vykusios veiklos buvo pritaikytos judėjimo, klausos negalią turintiems asmenims ir senjorams – specialiai parinktos, bet pritaikytos visiems.

„Inicijuodami šią akciją siekėme parodyti visiems patogaus įsitraukimo į miesto gyvenimą svarbą – laisvai judėti, pažinti ir dalyvauti. Džiaugiamės ne tik miesto gyventojų ir svečių susidomėjimu veiklomis, bet ir noriai prie akcijos prisijungusiomis įstaigomis bei įmonėmis, lankytojams sukūrusiomis įsimintinų įspūdžių ir ne vienam sukėlusiomis šypseną“ – pasakoja „Panevėžys NOW“ direktorė Monika Miniotaitė.

Veiklos atviros visiems

Gruodžio 2 d., „Panevėžys NOW“ kvietimu prie akcijos prisijungusios įstaigos – Panevėžio kraštotyros muziejus bei Panevėžio dailės galerija, pateikus neįgaliojo pažymėjimą kvietė nemokamam apsilankymui – visus atvykusius džiugino tiek istorijos, tiek meno ekspozicijos.

Net aštuonios miesto kavinės, gruodžio 3 d. žmones su negalia ir jų šeimos narius vaišino nemokama kava. „Panevėžys NOW“ kvietimu savo lėšomis noriai prie akcijos prisidėjo ir pasimėgauti skaniu kavos puodeliu kvietė „Kavos dėžutė“, kurioje lankytojai gali rinktis ne tik mėgstamą kavos tipą, bet ir pupeles, „Kafenhauz“ ir „Nendrė vėjyje“, siūlančios paragauti originalių, skanių patiekalų bei „Solidarumo kava“, kurioje jaunuoliai iš Panevėžio jaunuolių dienos centro su šypsena ir meile pasitiko savo lankytojus.

Kavinės „Kavalierius“, „Cosmos kavos ir kokteilių baras“, „Julius Meinl kavos namai“ bei „Kapučino kavos ir šimtalapių namai“, bendradarbiaudamos su Panevėžio miesto savivaldybe, taip pat vaišino gardžia kava.

Gruodžio 3 ir 5 d. įvyko dvi nemokamos, „Panevėžys NOW“ organizuotos ekskursijos, atviros visiems ir pritaikytos negalią turintiems asmenims. „Ką pasakoja senosios Panevėžio gatvės“ metu dalyviai su gidu Amandu Mikulėnu turėjo galimybe mieste iš lėto pasižvalgyti į senus, daug menančius pastatus ir išgirsti įdomių istorijų. Taip pat vyko ir kita ekskursija „Istorinė kelionė Skaistakalnio parke“ su gide Daiva Mulevičiene ir gestų kalbos vertimu – už glaudų kelerių metų bendradarbiavimą „Panevėžys NOW“ dėkingi Lietuvių gestų kalbos vertimo centro Panevėžio teritoriniam skyriui. Ekskursijos dalyviai ir išgirdo istorijas apie Skaistakalnio parką ir ten esančio dvaro raidą, pakraštyje įsikūrusį muilo fabriką bei kitų įdomių faktų.

Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“, taip pat savanoriškai prisidėjęs ir palaikęs šios akcijos idėją, po ekskursijos visus pasitiko kūrybinėmis dirbtuvėmis „Tęsinys pagal mane“. Pasitelkę ne tik grafikos priemones, bet ir vaizduotę bei logiką lankytojai stengėsi pasiekti dirbtuvių tikslą – gavus nedidelę iškirptą dalį iš žinomo paveikslo ir jį pratęsiant turimais fragmentais iš klasika tapusių meno kūrinių, sukurti viso paveikslo siužetą.

„Džiugu, kad tokia geranoriška akcija sukūrė tarpusavio bendrumo jausmą, suburdama miesto kultūros ir meno įstaigas, kavines ir nudžiugindama visiems atviromis, įtraukiomis ekskursijomis. Tokios akcijos ir pozityvūs atsiliepimai iš veiklose dalyvavusių žmonių paskatina miesto bendruomenę apgalvoti, kaip galime miestą paversti patogiu visiems ne tik vieną dieną per metus, bet nuolat – toks ir yra ilgalaikis mūsų visų tikslas – įspūdžiais dalinasi M. Miniotaitė.

Panevėžyje veikia šios, visus metus asmenims su judėjimo negalia pritaikytos kultūros įstaigos: Panevėžio bendruomenių rūmai, Panevėžio Kraštotyros muziejus, Dailės galerija, Elenos Mezginaitės viešoji biblioteka, Panevėžio muzikinis teatras, Panevėžio kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“, „Kalnapilio“ arena, Juozo Miltinio dramos teatras, Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešoji biblioteka, iš dalies pritaikytas – Lėlių vežimo teatras.

 

Akcija „Atviras Panevėžys“ organizuojama įgyvendinant Panevėžio miesto savivaldybės finansuojamą turizmo skatinimo projektą „Įtraukiantis, gyvas, žalias, atviras – Panevėžys“.