Naujienos

Migracijos informacijos koordinatorių regionuose tinklas: quo vadis?

2020 12 12


Gruodžio 10 d. įvyko, Migracijos informacijos centro „Renkuosi Lietuvą" nuotolinė konferencija „Migracijos informacijos koordinatorių regionuose tinklas: quo vadis?", kurio metu ekspertai dalinosi savo įžvalgomis apie emigrantų pritraukimą į Lietuvos regionus.

Renginyje grįžtamosios politikos perspektyvas ir instrumentus pristatė seimo narė Dalia Asanavičiūtė, patvirtinusi, kad šiam procesui paskatinti būtinas nuolatinis dėmesys ir institucijų tarpusavio bendradarbiavimas. Emigrantų patiriamus iššūkius ir besikeičiantį visuomenės požiūrį į juos apžvelgė tarptautinės migracijos organizacijos Vilniaus biuro vadovė dr. Audra Sipavičienė.

Skatinant išvykusius sugrįžti, svarbu ne tik mažinti biurokratines kliūtis, bet ir nuolat tirti Lietuvoje gyvenančiųjų nuostatas atvykstančiųjų atžvilgiu. Prasidėjus pirmajai Covid-19 bangai, į Lietuvą grįžo apie 70 000 emigrantų, tačiau dauguma jų teigia, kad šis sprendimas yra laikinas. Galimybės čia pasilikti – karjera, tinkamos gyvenimo sąlygos šeimai ir visuomenės požiūris į atvykusįjį – svarbūs veiksniai savo tolimesnes perspektyvas Lietuvoje svarstantiems atvykusiems.

Lietuva kuria ryšį ne tik su grįžtančiais mūsų tautiečiais, bet ir tobulina paslaugas į Lietuvą atvykstantiems užsienio šalių piliečiams. Vilniuje kuriamo bendro paslaugų centro International House Vilnius, po vienų stogu galėsiančiame pasiūlyti jiems aktualias paslaugas, veiklas renginyje pristatė jo vadovė Agnė Camara.

Renginio metu buvo apžvelgti projekto „Globalūs regionai", kuriame nuo 2018 m. aktyviai dalyvauja ir Panevėžys, pasiekimai. Jo koordinatorė Ieva Andriulaitytė, teigė, kad galimybė patraukliai ir išsamiai pristatyti regioną, augantis užklausų kiekis ir galimybė suteikti konkrečią koordinuotą pagalbą rodo šios iniciatyvos patrauklumą. Nors iniciatyvoje dalyvauja dar ne visos Lietuvos savivaldybės, tačiau šio renginio metu ne viena jų šia galimybe susidomėjo.

Konferencijos metu buvo apžvelgta ir atskirų Lietuvos regionų geroji praktika, skirta glaudesniam emigrantų ir Lietuvos ryšio užmezgimui bei sąlygų grįžti gerinimui. Vienas iš renginyje pristatytų gerųjų praktikos pavyzdžių ir Panevėžio plėtros agentūros iniciatyva „Panevėžys – draugiškas naujiems gyventojams", apjungianti įvairias pagalbą grįžtiems į miestą teikiančias organizacijas.

„Džiaugiamės, kad mūsų iniciatyva buvo pastebėta, – teigia iniciatyvos koordinatorė Jūratė Raukštienė, – dauguma Lietuvos miestų stengiasi palaikyti ryšį su atvykusiais, tačiau tuo pačiu stengiasi kurti išskirtinį miesto veidą, padedantį planuojančiam grįžti priimti sprendimą. Iniciatyvos idėja kilo svarstant, kaip galėtume padėti įmonėms pritraukti jiems reikalingų žmogiškųjų išteklių, tuo pačių koordinuojant ir tobulinant teikiamas paslaugas atvykstantiems. Taip prisidedame prie bendro draugiško miesto įvaizdžio formavimo, kuris atvykstančiajam yra ne mažiau svarbus nei karjeros galimybės."