Naujienos

Panevėžio plėtros agentūros dėmesys jungtims, talentams ir inovacijoms

2022 11 15


Panevėžio plėtros agentūros „Panevėžys NOW“ komanda trečius metus įgyvendina verslo plėtros sąlygų gerinimo projektą, kurio šių metų raktinis žodis – bendradarbiavimas. Apie jungtis tarp skirtingų bendruomenių, kurios tampa tvirtu pagrindu pažangiam ir patraukliam gyventi, mokytis, dirbti, investuoti ar keliauti miestui yra ir naujoji Panevėžio plėtros vizija. Šiemet agentūra įgyvendina dešimt skirtingų iniciatyvų, kurios įvairiapusiškai prisideda prie jos įgyvendinimo.

Besijungiantis Panevėžys

„Šių metų projektas jau įsibėgėjo, galime pasidžiaugti per pirmąjį jo pusmetį pasiektais rezultatais – parengta verslo aplinkos apžvalga, informaciniu relokacijos į Panevėžį leidiniu, startavusiomis talentų ugdymo ir išlaikymo ir pritraukimo iniciatyvomis. Norisi išskirti ir pirmą kartą įvykusius bendradarbiavimo iniciatyvų apdovanojimus, – sako „Panevėžys NOW“ direktorė Monika Miniotaitė. – Panevėžyje kuriasi vis daugiau skirtingas patirtis vienijančių bendradarbiavimo jungčių. Jos stiprina miestą, daro jį atsparesnį netikėtiems įvykiams, patrauklesnį gyventojams ir investuotojams.  Norime, kad tokių iniciatyvų būtų kuo daugiau. Manome, kad geri pavyzdžiai yra užkrečiami, todėl svarbu apie juos pasakoti kuo garsiau.“  

„Panevėžys NOW“ komanda dar vasarą pakvietė pasidalinti iniciatyvomis apjungusiomis skirtingus sektorius ir prisidėjusiomis prie miesto vystymosi. Panevėžio gimtadienio metu agentūra miesto bendruomenę pakvietė į pirmuosius „#PanevėžysJungiasi“ apdovanojimus, kurių  metu apdovanotos reikšmingiausias 2021 metų bendradarbiavimo  jungtys.

Ekspertų komisijos balsavimu nominacija „Bendradarbiavimas ugdant ateities talentus“ įteikta AB „Roquette Amilina“, RC „RoboLabas“ bei Panevėžio regioninis STEAM atviros prieigos centrui. Už „Bendradarbiavimą didinant miesto patrauklumą gyventi ir keliauti“ pasveikintos UAB „Povydė” ir Aukštaičių-Žemaičių bendruomenė. Nominacija „Bendradarbiavimas gerinant verslo aplinką“ skirta UAB „HARJU ELEKTER“ ir Panevėžio miesto savivaldybės bendradarbiavimui. Taip pat apdovanota UAB „HARJU ELEKTER“ mokymų akademija ir švietimo įstaigų tinklas, kurioms atiteko nominacija „Bendradarbiavimas plečiant žmogiškųjų išteklių potencialą“.

Dar viena nominacija – „Bendradarbiaujančio miesto balsas“ – įteikta daugiausiai panevėžiečių balsų surinkusiai iniciatyvai. Miesto gyventojai nominaciją skyrė UAB „Emeko“ ir Panevėžio „Vilties“ progimnazijos bendradarbiavimo iniciatyvai ugdant ateities talentus.

„Džiaugiamės, kad apdovanojimai susilaukė didelio susidomėjimo ir palaikymo. Nors toks renginys mieste organizuotas pirmą kartą, miesto bendruomenė pasiūlė daugiau nei 20 skirtingų, praėjusiais metais tarp skirtingų sektorių įvykusių jungčių. Per savaitę laiko daugiau nei 1000 panevėžiečių atidavė „bendradarbiaujančio miesto balsą“ rinkdami, jų nuomone, svarbiausią miestui iniciatyvą“, – teigia „Panevėžys NOW“ verslo plėtros projektų vadovė Jūratė Raukštienė.

Renginio metu vyko ir diskusija „Ar Panevėžys yra bendradarbiaujantis miestas?“, kurios metu apie Panevėžyje besikuriančias jungtis ir ar galime Panevėžį vadintis bendradarbiaujančiu miestu diskutavo ekspertų komisijos nariai ir įgyvendintų inciatyvų atstovai: „Vasaris“ direktoriaus pavaduotoja Miglė Gruzdenė, G. Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje įkurtos Atviros jaunimo erdvės koordinatorė Malvina Zimblienė, UAB „HARJU ELEKTER“ personalo vadovė Sonatina Būtėnienė, jau tradiciniu tapusio Panevėžyje vykstančio muzikos ir meno festivalio „Iškrovos“ organizatorius Paulius Šaparnis, vietos bei pasaulio panevėžiečių ir miestui neabejingų profesionalų tinklo „City Alumni Panevėžys“ narys, Lietuvos robotikos asociacijos vadovas Daumantas Simėnas.

Ateities specialistai miestui

Mieste didelis dėmesys skiriamas talentų ugdymui, išsaugojimui ir pritraukimui. Ugdant jaunąją kartą ir siekiant, kad vis daugiau moksleivių kryptingai rinktųsi studijų programas, atitinkančias regiono darbo rinkos poreikius, „Panevėžys NOW“ komanda šiais metais vysto ir dvi profesinio orientavimo iniciatyvas.  

Viena jų – didžiulio susidomėjimo sulaukusi iniciatyva „Pamokos matuojasi Panevėžį: iššūkių serija“, padedanti vystytis bendradarbiavimui tarp miesto mokytojų, moksleivių bei įmonių. Per dvejus metus mokytojai dirbdami su pasirinktomis įmonėmis bei įstaigomis sukūrė bene pusė šimto patirtinio mokymo(si) scenarijų, kuriuos vėliau pritaikė pamokų metu. Šiais metais pasirinktas naujas formatas – iššūkių serija. Prie iniciatyvos prisijungė šešios miesto įmonės, kiekviena jų pateikė po iššūkį, su kuriuo susiduria vykdydamos veiklą.

Spalio mėnesį organizuotas aukcionas, kurio metu dvylika Panevėžio miesto mokyklų komandų varžėsi dėl galimybės įsigyti bent vieną iš šių šešių įmonių pateiktų iššūkių.

Aukcione iššūkius įsigijo penkių Panevėžio miesto mokyklų moksleiviai:

  • UAB „HARJU ELEKTER“ iššūkį įsigijo „Saulėtekio“ progimnazijos moksleiviai,
  • UAB „Kriautė“ ir UAB „IOCO Packaging“ iššūkius – Juozo Miltinio gimnazijos moksleiviai,
  • AB „Panevėžio stiklas“ iššūkį – Beržų progimnazijos moksleiviai,
  • AB „Panevėžio energija“ iššūkį – Pradinės mokyklos moksleiviai,
  • UAB „Aukštaitijos vandenys“ iššūkį – „Vilties“ progimnazijos moksleiviai.

Iššūkius laimėjusių komandų laukia apsilankymai įmonėse. Moksleiviai pamokų metu drauge su mokytojais ieškos geriausių jų sprendimų, kuriuos pristatys jau gruodžio pradžioje vyksiančioje baigiamojoje iniciatyvos konferencijoje.

„Norime moksleiviams suteikti galimybes mokytis ne tik iš vadovėlio, bet ir per patirtis. Profesinio orientavimo iniciatyvos padeda griauti kai kuriuos vyraujančius stereotipus apie darbą pramonės įmonėse. Tikime, kad iš arti susipažinę su specialistais, kurių kuriami sprendimai pritaikomi tolimiausiuose pasaulio kampeliuose, ar įmonėmis, prisidedančiomis prie tokių projektų kaip pirmojo pasaulyje elektra varomo autonominio laivo sukūrimas,  padrąsinti rinktis  paklausias specialybes bei apsvarstyti galimybę kurti karjerą Panevėžyje“, – teigia „Panevėžys NOW“ direktorė M. Miniotaitė.

„Panevėžys NOW“ komanda ieško ir daugiau būdų kaip prisidėti prie darbo rinkos poreikius atitinkančios talentų pasiūlos mieste užtikrinimo. Norint gimnazistus sudominti karjeros galimybėmis gimtajame mieste šiais metais drauge su regioniniu karjeros centras „Karjeras“ įgyvendinama iniciatyva „Pasimatuok profesiją“.

Panevėžio verslas atveria duris gimnazistams ir suteikia galimybę apsilankyti įmonėse. Moksleiviai turi galimybę užduoti rūpimus klausimus, geriau suprasti, kokie įgūdžiai ir asmeninės savybės reikalingi konkrečios profesijos atstovams bei iš arčiau susipažinti su savo svajonių specialybe. Tai jaunuoliams padeda priimti informuotus sprendimus, renkantis studijų programą, kokią profesiją ateityje norėtų ar nenorėtų rinktis.

„Įžvelgiame poreikį ieškoti glaudesnių jungčių tarp miesto moksleivių ir darbdavių. Iniciatyva skatina verslo ir švietimo įstaigų bei jų atstovų įsitraukimą į miestui aktualios problemos sprendimą – talentų išlaikymą. Mūsų komandos dar praėjusiais metais pradėta „šešėliavimo“ programa, tai puiki galimybė moksleiviams pažinti profesiją, o įmonėms – pristatyti save potencialiems ateities darbuotojams“, – pasakoja „Panevėžys NOW“ verslo aplinkos specialistė Kara Guokė.

Į miestą pritraukiami specialistai

Talentų išlaikymui ir pritraukimui skirtos dar trys iniciatyvos. Viena jų – „Panevėžys – patogus gyventi miestas“. Dar pavasarį, atsižvelgiant į augantį Ukrainos įmonių susidomėjimą perkelti verslo veiklą į Lietuvą, „Panevėžys NOW“ parengė relokacijos galimybių į Panevėžio miestą informacinį paketą anglų kalba.

Šiuo metu rengiamas ir leidinys, skirtas kituose Lietuvos miestuose ar emigracijoje gyvenantiems asmenims, kuris bus pristatytas metų pabaigoje. Jame nuguls daugiau nei dešimties į Panevėžį sugrįžusių ar čia persikėlusių ir karjerą kuriančių žmonių istorijos. Jų pasakojimus papildys detalesnė informacija apie Panevėžį – gyvenimo kokybę, švietimą, karjeros, laisvalaikio praleidimo galimybes ir kitus miesto privalumus.

Potencialių Panevėžio gyventojų dėmesį „Panevėžys NOW“ komanda sieks atkreipti ir vaizdo įrašų ciklu „Panevėžys kviečia“, kuriuose bus pristatomos aktyvaus laisvalaikio, neformalaus švietimo, kultūros ir karjeros galimybių mieste temos.

Trečioji iniciatyva, skirta pritraukti aukštos profesinės kvalifikacijos specialistus – talentų pritraukimo į Panevėžį programos projektas.

„Vienas didžiausių iššūkių, su kuriuo susiduria miestai – talentų pritraukimas ir integracija. Dėl jų aukštos kvalifikacijos konkuruoja visi, tačiau taikomos paskatos ir programos gana skirtingos. Todėl svarbu išsigryninti ir sukurti labai aiškias tikslines priemones, kaip į miestą prisivilioti specialistus ir juos išlaikyti“,– teigia „Panevėžys NOW“ verslo aplinkos specialistė Neringa Keliačienė.

„Panevėžys NOW“ komanda jau atliko talentų pritraukimo programų, susijusių tyrimų ir rekomendacijų analizę, įvertino gerąją panašių programų patirtį bei galimas suinteresuotas šalis. Taip pat išskirtos Panevėžio miesto talentų pritraukimo programai aktualios temos.

Panevėžys atviras inovacijoms ir naujoms galimybėms

Praėjusiais metais pradėjusi įgyvendinti du „GovTech“ projektus, padedančius viešajame sektoriui diegti išmaniąsias technologijas, šiais metais „Panevėžys NOW“ kreipėsi į inovatyvių sprendimų kūrėjus – kviečia atvykti ir išbandyti savo kuriamų inovatyvių produktų prototipus Panevėžio mieste.

„Panevėžys turi puikias galimybes tapti skaitmeninių technologijų „smėlio dėže“ (angl. sandbox) ir taip tik dar labiau sustiprinti aukštą pridėtinę vertę kuriančią Pramonė 4.0 ekosistemą. Norime, kad skaitmeninių technologijų sprendimai būtų mieste išbandomi ir pritaikomi vis dažniau, tad nuolat ieškome naujų būdų bendradarbiauti su pažangių sprendimų kūrėjais“, – sako „Panevėžys NOW“ direktorė M. Miniotaitė.

Matydama technologijų potencialą didinti ne tik verslo įmonių, bet ir viešojo sektoriaus efektyvumą, „Panevėžys NOW“ komanda kūrėjus kviečia naudotis miesto turima infrastruktūra ir išbandyti bei tobulinti kuriamus pažangius sprendimus. Agentūra bendrauja su realios erdvės jų išbandymui ieškančiais kūrėjais – teikia administracinę pagalbą, reikalingas konsultacijas, tarpininkavimą bendraujant su tikslinėmis grupėmis.

Šiais metais Panevėžys atveria duris ir industrinei simbiozei. Imtasi naujos iniciatyvos, kurios metu bendradarbiaujant su iniciatyvos partneriais – jungtine Vytauto Didžiojo universiteto ir Vilniaus universiteto tyrėjų grupe bei tarptautiniu regioninės plėtros ir planavimo tyrimų centru „Nordregio“ (Švedija) atliekamas maisto ir agro sektoriaus įmonių ir ūkių tyrimas. Apžvelgiami regiono socio-ekonominiai ir verslo aspektai padėsiantys identifikuoti  konkrečias industrinės simbiozės verslo vystymo galimybes Panevėžyje.

Panevėžio verslo aplinkos pristatymas

Antrus metus „Panevėžys NOW“ rengiamą Panevėžio verslo aplinkos apžvalgą šiemet papildys ir miesto Pramonės 4.0 ekosistemos pokyčius 2018–2022 metais pristatantis leidinys. Agentūros komanda jau apsilankė septyniose miesto įmonėse, žengiančiose drauge su Pramonė 4.0 tendencijomis bei rinko informaciją apie jose taikomus pažangius technologinius sprendimus. Verslo atstovų pasakojimus apie jų kelią investuojant į inovacijas papildys apibendrinti kiekybinės miesto verslininkų apklausos, statistiniai ir kiti duomenys.

Įgyvendindama verslo plėtros sąlygų gerinimo projektą agentūra taip pat bendradarbiauja su ekspertais, organizuoja renginius ir individualias konsultacijas. Jų metu pristatyta Panevėžio verslo aplinka, aptartos bendradarbiavimo galimybės jos stiprinimui, verslui ir kitos tikslinėms grupėms suformuluoti konkretūs pasiūlymai įsitraukti ir pasinaudoti vykdomomis verslo aplinkos gerinimo iniciatyvomis.

Panevėžio verslo aplinką ir patrauklumą talentams šalies ir tarptautiniu mastu „Panevėžys NOW“ komanda pristatė ir  šį rudenį vykusiuose renginiuose.

  • „Panevėžys NOW“ direktorė M. Miniotaitė dalyvavo festivalyje „Būtent“ Lietuvos inovacijų centro organizuotoje diskusijoje „Pramonė 4.0, 5.0 ir 6.0: ar Lietuvos verslas pasiruošęs laimėti visas revoliucijas?“,
  •  Panevėžio miesto siūlomos galimybės grįžtantiems iš užsienio  pristatytos migracijos informacijos centro projekto „Renkuosi Lietuva“ organizuotame vebinare „Ką regionai gali pasiūlyti grįžtantiesiems?“,
  • Panevėžio verslo aplinka pristatyta Panevėžyje IQ žurnalo organizuotame forumo „Kaip tapti stipresniems po dar vienos krizės?“ pranešime „Panevėžio verslo aplinka: ar žinome savo stiprybes?“,
  • Panevėžio darbo rinkos poreikiai  pristatyti Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės viešosios bibliotekos atviroje jaunimo erdvėje organizuotoje jaunimo forumo diskusijoje „Ko reikia, kad sužavėtum darbdavį?“.

Projektas „Sujungti Panevėžį: bendradarbiavimo stiprinimas gerinant Panevėžio verslo aplinką“ finansuojamas Panevėžio miesto savivaldybės ir bus įgyvendinamas iki 2022 m. gruodžio 31 d.