Naujienos

„Atiduotuvių peronas“ Panevėžyje: gausiai dalijosi savo daiktais ir rūbais

2022 09 21


Visą savaitę Panevėžyje vykusias Europos paveldo dienas vainikavo nemokamas renginys „Atiduotuvių peronas“, kuriame gausus būrys panevėžiečių bei miesto svečių nacionalinės reikšmės inžineriniame paveldo objekte – Siauruke – su džiaugsmu dalyvavo daiktų bei tekstilės atnaujinimo dirbtuvėse, drabužių ir daiktų mainytuvėse-atiduotuvėse.

Panevėžiečiai dosniai dalijosi drabužiais bei daiktais

Rugsėjo 9–17 dienomis Panevėžyje praėjo Europos paveldo dienai skirtas renginių ciklas „Susipažink – Panevėžio paveldas“. Miesto gyventojams ir svečiams buvo pasiūlytos 8 teminės ekskursijos ir baigiamasis renginys „Atiduotuvių peronas“.

Šių metų akcentas buvo tvarus paveldas – kultūros paveldo įveiklinimo ir pritaikymo įvairiems poreikiams aktualizavimas. Ekskursijų metų lankytojai turėjo galimybę iš arti susipažinti su kultūros paveldo objektais, užklysti į lankytojams dažnai neprieinamas vietas, išgirti daug įdomių, negirdėtų faktų apie Moigių namų kompleksą, Č. Petraškevičiaus vilą ar siaurąjį geležinkelį.  

Šių metų Europos paveldo renginiai Panevėžyje sulaukė daugiau nei 300 dalyvių. Toks susidomėjimas ir noras pažinti kultūros paveldą džiugina renginio organizatorius.

„Džiaugiamės, kad vis daugiau žmonių domisi ne tik tvariu paveldu, bet ir tvaresniu gyvenimo būdu. Panevėžiečiai visą savaitę aktyviai dalyvavo pažintiniuose renginiuose apie tvarų paveldą, o atiduotuvių metu noriai dalijosi savo namuose sukauptais nebereikalingais daiktais bei drabužiais. Vieni džiaugėsi galėdami suteikti savo daiktams bei drabužiams antrą gyvenimą, kiti – galėdami atrasti ir namo parsinešti tai, kas jiems reikalinga. Kadangi dar renginio metu sulaukėme daugybės klausimų, kada daiktų atiduotuves organizuosime vėl, labai tikimės, kad tokių renginių panevėžiečiams galėsime pasiūlyti dažniau“, – teigė renginio organizatorė, Panevėžio plėtros agentūros turizmo projektų vadovė Vilanda Reikalienė.

Mamos džiaugėsi atlaisvinę spintas

„Atiduotuvių perone“ apsilankiusios mamos negailėjo gerų žodžių tokiems renginiams. Anot jų, tai puikus būdas patogiai dalintis nebereikalingais vaikiškais daiktai, drabužiais, kurie dar gali praversti kitiems.

„Mums jie nebereikalingi, tačiau išmesti gaila. Juk dažnai jie būna mažai dėvėti ir naudoti, nes vaikai greičiau nei tikėtasi išaugo arba „nepataikėme“ su sezonu“, – kalbėjo panevėžietė Vilma, į atiduotuves atnešusi ne tik savo dukros, bet ir savo nebenešiojamų rūbų.

Į renginį atėję panevėžiečiai atsinešė nebereikalingų, bet naudojimui dar tinkamų rūbų, avalynės, bižuterijos, užuolaidų, audinių ritinių, aksesuarų, žaislų, indų, suvenyrų. Kaip teigia virtualios mainytuvių ir atiduotuvių platformos „giver tag“ įkūrėja bei gyvų atiduotuvių-mainytuvių organizatorė Karolina Barišauskienė, atiduotuvėse pastebima viena pagrindinių tendencijų.

„Apkeliavus nemažai Lietuvos miestų su atsakingą vartojimą puoselėjančiais renginiais, galime drąsiai teigti, kad lietuviai daugiausiai namuose yra sukaupę gana geros kokybės drabužių. Žmonės į renginius daugiausiai atneša rūbų, antroje vietoje – avalynės ir tik po to buities daiktus. Tekstilės perteklius mūsų namuose kaip ant delno, todėl džiugu, kad galime prisidėti prie atsakingesnio vartojimo skatinimo mūsų šalyje“, – teigia K. Barišauskienė.

Renginį papuošė atnaujintos kėdės

Renginį Siauruko perone papuošė Panevėžio rajone gyvenančio Vytauto Gutausko atnaujintos spalvingos kėdės.  Fizinio ugdymo mokytojas kėdžių restauravimą atrado per karantiną. Šis vyro hobis greit virto ne tik jam, bet ir visai bendruomenei džiaugsmą keliančiu tvariu gyvenimo būdu, kuriuo jis šį kartą pasidalino ne tik su kaimynais, bet ir renginio svečiais. Kai kurie „Atiduotuvių perono“ dalyviai netgi neslėpė noro Vytauto kėdes įsigyti. Kadangi Vytautas kėdžių nepardavinėja, jis mielai lankytojams pademonstravo baldų atnaujinimo pradžiamokslį bei priminė, kad atnaujinta kėdė gali tarnauti ne tik pagal tiesioginę paskirtį. Jo paties restauruotos kėdės, kurias jis noriai skolina, dažnai tarnauja ir kaip švenčių, kambario akcentas, pvz., pasidėti vazai su gėlėmis, ar paveikslams.

Patarimus dalijo tvarios mados atstovės

Kaip atrasti „perliukų“ atiduotuvėse ar dėvėtų rūbų parduotuvėse „Atiduotuvių perone“ lankytojus konsultavo kaunietė, tvarios mados puoselėtoja Augustė Barbora,  socialiniame tinkle „Instagrame“ geriau žinoma „dressedherring“ vardu. Šiaulietė Kristina Šapytė, „Instagram“ tinkle atpažįstama kaip „k.dolerine“ ne tik atsivežė  dalį savo spintos turinio, bet ir pristatė leidyklos „Dvi tylos“ išleistą amerikiečių autorės Bea Johnson knygą „Namai be atliekų“.

Aplinkosauginės iniciatyvos „Kita forma“ atstovės „Atiduotuvių perone“ kvietė išbandyti iš antrinių žaliavų sukurtus žaislus ir žaidimus – boulingą, kaladėlių „šachmatus“, žvejonę ir kitus.

Atnaujino senas pakabas

Vielinių pakabų namuose turbūt turime kiekvienas. Būtent jas atnaujinti, o ne mesti į konteinerį pakvietė dar viena „Atiduotuvių perono“ edukatorė – „Coo Coo“ dirbtuvių įkūrėja ir tvaraus gyvenimo būdo puoselėtoja Roberta Gabalaitė.  Šios dirbtuvės daugiausiai sulaukė jaunų merginų dėmesio. Šios dirbtuvės sulaukė didžiulio jaunųjų dalyvių dėmesio, kurie mielai gaminosi spalvingas pakabas į namus.

„Vielinių pakabų tikrai galima rasti kiekvienoje spintoje. Dažnai jas metame lauk, nes yra nepatvarios, o ir atrodo nekaip. Tačiau iš tiesų jos gali puikiai tarnauti – tereikia pagražinti. Beje, taip pakabos ne tik atrodys gražiau, bet ir bus tvirtesnės“, – sako renginyje Panevėžyje dalyvausianti kūrėja.

Kad vielinė „pelenė“ virstų akį traukiančia „princese“ tereikia vos kelių priemonių: vielinės pakabos, žirklių, lipalo, teptuko ir jums patinkančio rašto audinio. „Iš esmės tinka bet koks audinys. Tačiau kuo audinys plonesnis, tuo geriau priglunda prie pakabos ir ji gražiau pasidengia“, – patarė restauratorė.

Kvietė išbandyti savo žinias rūšiavimo turnyre

Pasitikrinti turimas žinias, kur turėtų keliauti mūsų šiukšlės – nuo buitinių atliekų, pakuočių, tekstilės iki statybinių medžiagų kvietė „Atiduotuvių perone“ dalyvavusios „Žaliojo taško“ atstovės Vaida ir Liepa. Šioje erdvėje dalyviai turėjo galimybę sudalyvauti rūšiavimo turnyruose bei laimėti prizų.

„Tvarios idėjos plinta – tai rodo tokie renginiai, kaip „Atiduotuvių peronas“ ir į juos ateinantys žmonės. Jų klausimai apie teisingą atliekų rūšiavimą, ilgesnį daiktų naudojimą, galų gale – atsakingą atsisveikinimą su jais atiduotuvėse, rodo, jog daugeliui norisi gyventi sąmoningiau“, –teigė „Žaliojo taško“ atstovė, ekologė Vaida Griškevičienė.

Renginį finansavo Panevėžio miesto savivaldybė ir Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos.