Naujienos

Ketinate grįžti iš emigracijos? Į rūpimus klausimus atsako Migracijos departamento atstovė

2021 12 06


Norintiems grįžti į Lietuvą emigrantams, atvykstantiems užsienio šalių piliečiams, dažnai kyla klausimai: nuo ko reikėtų pradėti, į kokias institucijas turėčiau kreiptis; kokius dokumentus kreipiantis būtina turėti; ką aktualu žinoti tėvams grįžtant su vaikais; ir t. t. Apie atvykstantiems aktualias paslaugas teikiamas Migracijos departamente, galimybę pasilengvinti dokumentų tvarkymą naudojantis e-paslaugomis, teikiamas fizines paslaugas atvykus į departamento Panevėžio skyrių, pasakoja jo vedėja Bronislava Pliavgienė.
Kokia informacine pagalba pirmausi rekomenduotumėte susipažinti  planuojančiam persikelti į Lietuvą kitos šalies piliečiui, ar šeimai, kurioje sutuoktiniai turi skirtingas pilietybes? 

Ruošiantis persikėlimui pirmiausia rekomenduočiau apsilankyti mūsų interneto svetainėje www.migracija.lt. Čia patogiai ir susistemintai, lietuvių ir anglų kalbomis pateikiama aktuali informacija tiek Lietuvos Respublikos piliečiams, tiek kitos ES šalies ar trečiųjų šalių piliečiams. Čia rasite informaciją kokius dokumentus teks pateikti norint atvykti į Lietuvą ir gauti joje dokumentą, suteikiantį teisę gyventi mūsų šalyje. Tai gali būti leidimas gyventi, ES pažymėjimas ar ES šeimos nario kortelė.  Kilus  klausimams, visada galima pasitikslinti  paskambinus į mūsų į Info centrą (tel. 8 707 67000, skambinantiems iš užsienio tel. Nr. 370 5 271 7112 arba el. p. info@migracija.gov.lt).

Kokios e-paslaugos gali palengvinti šių dokumentų tvarkymą? Ar kiekvienu būtina atvykti į Migracijos departamento teritorinį skyrių?

Jau kelius metus Lietuvoje sėkmingai veikia skaitmenis įrankis –  e-sistemoje MIGRIS. Jo dėka mūsų klientai patogiu metu ir neišeinant iš namų gali pateikti prašymus dėl LR pilietybės, teisinio statuso.  Jungtis prie šios sistemos galima apsilankius mūsų interneto svetainėje www.migracija.lt.  Ši sistema jau veikia ne pirmus metus, yra nuolat tobulinama, o besinaudojantieji ja įvertino, kad naudojimasis ja yra paprastas ir intuityvus, nereikalaujantis specialių įgūdžių.  Žinoma, kreiptis dėl to ir pildyti prašymą bei tikslintis reikiamus pateikti dokumentus galima ir atvykus į fizinį teritorinį departamento skyrių.

Pildant dokumentus internetu dažnai kyla klausimų, abejojame ar viską teisingai užpildėme. Ar galima pasikonsultuoti ir šiais klausimais? Kas nutinka jei specialistai gauna neteisingai užpildytus dokumentus?

Užpildžius prašymą ir pridėjus reikiamus dokumentus MIGRYJE, pasirenkamas vizitas į konkretų Migracijos departamento padalinį. Jei užpildoma netinkama forma, pridedami ne visi reikiami dokumentai ar pildęs dokumentą žmogus jame padarė klaidų  – mūsų darbuotojas visada susieks su prašymą pateikusiu asmeniu, patikslins reikiamą pildyti formą, nurodymus kokius papildomus dokumentus reikia pateikti ar kokias klaidas reikia pataisyti. Esant poreikiui konsultacijai užsieniečių klausimais vizitą galima gauti ne anksčiau kaip per 24 val. nuo prašymo pateikimo laiko. LR piliečių asmens tapatybę patvirtinančiais klausimais ar LR pilietybės klausimais – kitai darbo dienai.

Kiek laiko užtrunka gauti atsakymą į e-prašymą ar paklausimą?

Paprastai atsakymus klientai gauna jau tą pačią ar kitą dieną.

Kokias dažniausiais klaidas daro į jus besikreipiantieji?

Klaidų būna pačių įvairiausių: užpildytas ne tas prašymas, pridėti netinkami ar nelegalizuoti dokumentai, taip pat, neišversti, kai tai būtina, dokumentai. Dažnai pateikiamas pranešimas apie kitos valstybės pilietybės įgijimą, pasirenkamas vizito laikas, bet realiai klientas neatvyksta, nes galvoja, kad pakanka tik internetu pateikti pranešimą. E-sistema palengvina klientų aptarnavimą, bet visuomet turi būti pateikti dokumentų, pridėtų prie prašymo MIGRYJE originalai. Atvykti ir juos pateikti turi pats dokumentus pateikęs asmuo ar jo teisėtas atstovas.

Dažnai kyla klausimų, ar informacija internete yra aktuali, laiku atnaujinta, ieškoma informacijos ir tikslinimąsi įvairiuose interneto forumuose. Galbūt verta visada skambinti ir klausti?

Migracijos departamente dirbantys specialistai informaciją nuolat atnaujina, tad svetainėje pateikiama informacija tikrai galite pasitikėti. Kilus nors mažiausiai abejonei, galima pasitikslinti informaciniais telefonais ar el. paštu.

Ką verta žinoti grįžtantiems Lietuvos piliečiams, norintiems pasikeisti asmens dokumentą?

Jei Lietuvos respublikos pilietis nori grįžti į Lietuvą, tačiau prarado LR piliečio dokumentą ar pasibaigė jo galiojimo laikas,  Lietuvos diplomatinėse atstovybėse galima gauti asmens grįžimo dokumentą. Lietuvoje dėl naujo dokumento galima kreiptis į bet kurį Migracijos departamento padalinį, tam gyvenamosios vietos Lietuvoje nereikia deklaruoti. Paprastai rekomenduojame rezervuoti vizito laiką internetu (www.migracija.lt), nors atvykę klientai aptarnaujami ir gyva eile. Asmens tapatybės kortelė ir pasas gaminami bendra tvarka (iki mėnesio) arba skubos tvarka per 1 ar 5 darbo dienas. Vilniaus skyriuje galima užsakyti ir atsiimti dokumentą ir per kelias valandas. Norint įgalioti kitą asmenį atsiimti pagamintą dokumentą, tai gali nurodyti pateikdami prašymą pasui ar asmens tapatybės kortelei gauti.

Ką verta žinoti tėvams, kurie kreipiasi dėl pilietybės užsienyje gimusiems vaikams?

Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigalioję Pilietybės įstatymo pakeitimai numato, kad vaikai gali turėti ir Lietuvos Respublikos, ir kitos valstybės pilietybes, nepriklausomai ar kitos valstybės pilietybę įgijo gimimu ar ne. Tokiems vaikams nereikia pasirinkti kuri pilietybė lieka nei suėjus 18-ai, nei 21-eriems metams. Jei vaikas turi kitos valstybės pilietybę, bet jo gimimo metu bent vienas iš tėvų buvo LR pilietis, tai priklausomai kokio amžiaus yra vaikas, tėvai turi užpildyti arba pranešimą apie kitos valstybės pilietybės įgijimą arba prašymą spręsti vaiko LR pilietybės klausimą. Pranešimas ar prašymas pildomas MIGRYJE, pridedami papildomi dokumentai ir pasirenkamas vizitas į konkretų Migracijos departamento padalinį. Visais atvejais, kai klientas yra Lietuvoje, gali rezervuoti vizitą į Migracijos departamento padalinį konsultacijai gauti.

Informacija: jp.lt