Naujienos

Panevėžio teritorinės ligonių kasos darbuotojų patirtis ir patarimai atvykstantiems

2021 11 22


Planuojantys grįžti iš emigracijos lietuviai, neretai susiduria su dilema: kaip gauti privalomąjį sveikatos draudimą, kai dar neturi darbo, kur reikia kreiptis, kur mokėti PSD ir t. t. Nežinoti – natūralu, todėl į visus klausimus atsakė specialistė, Panevėžio teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriaus patarėja Laura Nakrošienė.

Ar galima teigti, kad emigravę panevėžiečiai vis dažniau nusprendžia grįžti gyventi į gimtąjį miestą?

Pastebime, kad konsultacijų, kai kreipiasi gyvenantieji užsienyje, daugėja, todėl galime teigti, kad daugėja grįžtančiųjų arba planuojančių grįžti.

Mūsų klausia, kaip gauti sveikatos priežiūros paslaugas, už kurias nereikėtų mokėti, t. y. kaip gauti paslaugas, apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis.  Paaiškinus, kad pirmoji sąlyga – apsidrausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD),  gyventojai klausia, kokio dydžio ir kur reikia mokėti PSD įmoką.

Suteikus informaciją  apie PSD įmokų mokėjimo tvarką, gyventojai užduoda klausimą, kaip prisirašyti pas gydytoją. Būna situacijų, kai tiesiog informuoja, jog prieš keletą dienų grįžo gyventi į Panevėžį ir nežino, nuo ko pradėti, į kokią instituciją pirmiausiai kreiptis.

Svarstantis grįžti į Lietuvą asmuo, praleidęs metus ar daugiau gyvendamas užsienio šalyje, dažnai nerimauja, kad jo laukia ilgas kelias lankantis dažnai ir ne po vieną kartą įvairiose oficialiose įstaigose, tvarkantis reikiamus dokumentus. Kada nusprendęs grįžti į Lietuvą asmuo turėtų apsilankyti teritorinėje ligonių kasoje?

Pasikonsultuoti telefonu ar el. paštu apie PSD ir jo teikiamas garantijas galima dar tik planuojant grįžti į Lietuvą ar ką tik grįžus. O grįžusieji dėl draudimo nustatymo turėtų konsultuotis teritorinėje ligonių kasoje praėjus kelioms dienoms po gyvenamosios vietos deklaravimo savivaldybėje ar seniūnijoje, arba per E. valdžios vartus.

Ar galime šiam vizitui pasirengti iš anksto, pasiskambinti arba internete rasti informacijos apie dokumentus, kuriuos verta pasiruošti prieš vizitą į teritorinę ligonių kasą?

Tikrai daug aktualios informacijos gyventojai gali rasti ligonių kasų interneto svetainėje, adresu www.ligoniukasa.lrv.lt. Taip pat informacija teikiama ligonių kasų telefonu (8 5) 232 22 22. Didžioji dalis reikiamų duomenų yra ligonių kasų informacinėse sistemose, tad klientui atvykstant reikia neužmiršti tik savo asmens dokumento.

Neretai ieškant atsakymo apie konkrečią, netipinę asmens situaciją,  informacijos ieškoma interneto forumuose. Ar galima apie tokius konkrečius atvejus konsultacijos kreiptis  į Jūsų įstaigos specialistus?

Forumų konsultacijos dažnai ne padeda, o suklaidina, todėl visais atvejais patariame rūpimus klausimus apie privalomąjį sveikatos draudimą ir jo teikiamas garantijas užduoti ligonių kasų darbuotojams.

Kokias klaidas dažniausiai daro į jus besikreipiantys grįžusieji iš užsienio?

Būna situacijų, kai grįžę asmenys turbūt dėl nežinojimo užmiršta vieną svarbiausių dalykų – pirmiausia deklaruoti savo grįžimą į Lietuvą.  Nors jie užsiregistruoja Užimtumo tarnyboje arba patys susimoka PSD įmoką, nepasirūpinus deklaravimu vėliau tenka svarstyti, kodėl vis dar nesu apdraustas PSD.  Kai parvykėliai pasiteirauja ligonių kasoje,  kodėl nėra jų draudimo, sužino, kad nedeklaravusieji parvykimo oficialiai laikomi vis dar išvykusiais ir būti apdrausti Lietuvoje negali.

Svarbu įsidėmėti, kad kiekvienas į Lietuvą grįžęs pilietis draudžiamuoju tampa, t. y. turi teisę draustis, nuo gyvenamosios vietos deklaravimo datos. Tik tada jis įgyja galimybę apsidrausti pagal tam tikrą draudimo grupę – tapti apdraustuoju, kad galėtų naudotis sveikatos priežiūros paslaugomis, apmokamomis PSDF biudžeto lėšomis.

Kokias paslaugas Panevėžio teritorinėje ligonių kasoje galima gauti internetu?     

Ligonių kasų interneto svetainėje galima rasti ir naudotis įvairiomis internetinėmis paslaugomis:

  • pasitikrinti, ar esate draustas PSD;
  • sužinoti, kiek kainavo Jūsų gydymas ir vaistai;
  • užsisakyti Europos sveikatos draudimo kortelę ar pačiam susiformuoti ją pakeičiantį sertifikatą.
  • Pasitikrinti eiles gydymo įstaigose ir rasti kitos aktualios, ir naudingos informacijos.
  • Parvykus iš užsienio ne visada iš karto pavyksta gauti darbą? Kokiu atveju galima tikėtis, kad bus suteikta nemokama medicininė pagalba?

Darbas yra tik viena iš galimybių tapti draustu PSD. Prie draudimo prisideda ir valstybė, nes Sveikatos draudimo įstatyme numatyta: labiausiai socialiai pažeidžiamos asmenų grupės draudžiamos valstybės lėšomis. Pavyzdžiui, vaikai, studentai, Užimtumo tarnyboje registruoti bedarbiai, nedirbančios nėščiosios, neįgalieji, vienas iš tėvų, auginantis nepilnamečius vaikus, ir kt.

Taip pat svarbu žinoti, kad nedraustam, bet gyvenamąją vietą Lietuvoje deklaravusiam LR piliečiui ar leidimą nuolat gyventi Lietuvoje turinčiam užsienio piliečiui nemokamai teikiama būtinoji medicinos pagalba. Kiek kitaip yra su trečiųjų šalių piliečiais – jie teisę į medicinines paslaugas, kompensuojamas iš PSDF biudžeto, įgyja, kai jau turi leidimą gyventi Lietuvoje ir teisėtai čia dirba.

Kokią informaciją svarbu žinoti grįžtančioms su vaikais šeimoms?

Svarbu žinoti, kad Sveikatos draudimo įstatyme numatyta, jog vienas iš tėvų, auginantis nepilnamečius vaikus, gali būti draustas PSD Lietuvoje valstybės lėšomis. Asmuo, norintis apsidrausti pagal vaikus, turi pateikti prašymą ligonių kasai.

Ar galima Jūsų įstaigoje gauti konsultaciją asmenims, kurie nekalba lietuviškai, t. y. anglų ar rusų kalba?

Taip, galima. Konsultacijos gyvai, telefonu ir el. paštu teikiamos anglų bei rusų kalbomis.