Naujienos

„Stasys Museum”: pirmą kartą Lietuvoje eksponuojama Hermanno Nitscho paroda „Gesamtkunstwerk“ patogi nebus

2024 11 28


Jau šį penktadienį, lapkričio 29 d., „Stasys Museum“ kviečia lankytojus į išskirtinį kultūros įvykį – pirmą kartą Lietuvoje eksponuojamą garsiojo austrų menininko Hermanno Nitscho parodą „Gesamtkunstwerk“ (liet. „totalinis meno kūrinys“). Parodoje pristatoma plati menininko kūrybos kolekcija, paskolinta iš Graco meno kolekcininkų ir Vienoje veikiančio Nitscho fondo. Ši ekspozicija, skirta tik pilnamečiams lankytojams (N-18), kviečia į netradicinį meno pasaulį, kuriame susilieja provokacija ir egzistenciniai klausimai.

Drąsus pasirinkimas

„Vos pusmetį veikiantis muziejus jau gali priimti tokio masto menininko kūrybą – tai neįtikėtinas pasiekimas. Ši paroda išpildo metų pradžioje lankytojams duotą pažadą – šalia Stasio Eidrigevičiaus kūrybos pristatyti ir tarptautinį pripažinimą pelniusius menininkus,“ – teigia muziejaus direktorė Vaida Andrijauskaitė. Anot jos, Hermanno Nitscho kūryba yra drąsus pasirinkimas, o paroda atveria galimybes tarpkultūriniam dialogui, net jei jis nėra patogus. Muziejaus vadovė neabejoja, kad pirmąja užsienio paroda pasirinkti Vienos akcionizmo judėjimo cenrinės figūros – Hermanno Nitscho – darbus buvo drąsu.

Provokuojanti kūryba: tarp meno ir egzistencijos

Hermannas Nitschas – Vienos akcionizmo judėjimo pradininkas, kurio kūryba dažnai peržengia tradicinio meno suvokimo ribas. Jo performansuose, vadinamuose akcijomis, naudojamos tokios išraiškos priemonės kaip dažai, kraujas, vynas, vaisių sultys ar gyvūnų kūnai. Šie darbai skirti ne tik estetiniam įspūdžiui, bet ir būties, gyvenimo bei mirties tyrinėjimui ir atspindi Nitscho siekį sujungti skirtingas meno formas į vieną visumą – vadinamą „totaliniu meno kūriniu“.

Pasak parodos kuratorės Linos Albrikienės, lankytojai galės pasinerti į Nitscho performansų pasaulį, išvysti pirmojo šešių dienų trukmės „Orgijų misterijų teatro“ dokumentaciją, jo tapybos kūrinius, vadinamus veiksmų tapyba (eng. action painting), bei menininko filosofines citatas. Lankytojai taip pat galės pamatyti Hermanno Nitscho ir lietuvių kūrėjo Jono Meko bendrystę simbolizuojantį filmą „Scenos iš Hermanno Nitscho gyvenimo“, kuris bus rodomas specialioje muziejaus erdvėje.

„Ši paroda išplečia meno dialogo ribas ir kviečia į drąsų, bet kartu gilius egzistencinius klausimus keliantį pokalbį,“ – teigia kuratorė.

Ekspozicija ir renginiai

Hermanno Nitscho kūriniai eksponuojami ketvirtajame „Stasys Museum“ aukšte, šalia didžiulio populiarumo sulaukusios nuolatinės Stasio Eidrigevičiaus parodos „ICON-O-STASYS“. Lapkričio 29 d. 18 val. muziejuje vyks parodos atidarymas su kuratore Lina Albrikiene. Dėl riboto vietų skaičiaus lankytojai kviečiami registruotis muziejaus interneto svetainėje. Parodos atidarymo dieną lankymas bus nemokamas, o savaitgalį bilietus įsigiję lankytojai galės dalyvauti nemokamose ekskursijose su gidu.

Parodos filosofija

„Gesamtkunstwerk“ – vokiškas terminas, reiškiantis „totalinį meno kūrinį“, puikiai apibūdina Hermanno Nitscho siekį sujungti skirtingas meno rūšis į vieną visumą. Šis terminas siejamas su vokiečių kompozitoriumi Richardu Wagneriu, kurio idėja apie meno formų vienovę įkvėpė Nitscho kūrybą.

Paroda veiks iki 2025 m. kovo 30 d.

„Stasys Museum“ kviečia lankytojus iki pat 2025 m. pavasario patirti Hermanno Nitscho kūrybinę kelionę. Informacija apie parodos renginius ir registraciją pateikiama muziejaus svetainėje.

Muziejaus darbo laikas: antradieniais – šeštadieniais 11 :00-19 :00, sekmadieniais – 12 :00-17 :00.

Informacija: Stasys Museum