Pramoninis turizmas

Atraskite pramoninį turizmą Panevėžyje!

Pramoninis turizmas – sparčiai pasaulyje populiarėjanti turizmo kryptis, pristatanti pramonės gamybą ir įvykius. Ši turizmo šaka apima apsilankymus veikiančiose įmonėse ir pramoninį paveldą, pasiūlanti lankytojams patirtį susijusią su produktais, jų gamybos procesais, pritaikymu ir istorija. 

Panevėžys tituluojamas pramonės miestu, kuriame susipina senąsias tradicijas turinčios ir šiuolaikines technologijas naudojančios pramonės įmonės. Šiandien Panevėžyje veikia daugiau nei 300 įvairių įmonių: nuo liofilizuotų maisto produktų iki kompresorių gamybos. Atsižvelgiant į gilią miesto pramonės istoriją, pramonė plačiai pritaikoma ir turizmui: kai kurios miesto įmonės vis dažniau duris atveria lankytojams, vietos menininkai pramonės gaminius pritaiko kurdami menines instaliacijas.

Panevėžyje onicijuota pramoninio turizmo kryptis ir turtingas miesto kultūrinis gyvenimas traukia smalsius, naujų potyrių ieškančius keliautojus. Mieste įgyvendinamos intriguojančios ir abejingų nepaliekančios iniciatyvos, prie kurių prisideda čia reziduojantys menininkai. Didžiausia Lietuvoje galerija po atviru dangumi – „Dabarties Ekranas“, paroda buvusiame vandens rezervuare, kūrybinės dirbtuvės, Interaktyvi garso instaliacija „Autobusas-sintezatorius“, judesio performansas „1.5“ – tai projektai sulaukę didelio miesto gyventojų ir svečių susidomėjimo.

Pasirinktų krypčių sėkmę liudija ir nacionaliniai įvertinimai. 2021 m. Panevėžys buvo nominuotas sėkmingiausia turizmo traukos vietove – ypatingo turistų dėmesio sulaukė urbanistinio meno freskų lauko galerija „Dabarties ekranas“ ir unikali paroda „Aukštaitijos vandenų“ požeminiame vandens rezervuare.

2023 m. pirmą kartą miesto istorijoje organizuotas ATVIROS PRAMONĖS SAVAITGALIS. Išskirtinio renginio metu 11 modernių įmonių atvėrė gamybos užkulisius – per dvi dienas įvyko daugiau nei 60 įtraukių ekskursijų, kurių metu dalyviai taip pat pažino ir senąsias pramonės teritorijas.

Lankantis Panevėžyje miesto svečiai taip pat kviečiami ne tik apžiūrėti miestą ir lankytinus jo objektus, bei sužinoti apie čia gaminamus produktus ir pačiupinėti, įsigyti ar paragauti produktus, kuriuos gamina Panevėžio pramonės įmonės. Dalis pramonės įmonių turi savo firmines parduotuves, kuriose galima įsigyti produkcijos už patrauklias kainas ar rasti unikalių produktų, kurių nėra prekybos centrų lentynose.

Norintieji pamiklinti kojas ir pasivaikščioti po miestą pėsčiomis, kviečiami išbandyti tris skirtingus pramoninio turizmo maršrutus. Pasinaudojant šiais maršrutais galima ne tik pamatyti pramonės objektus bet ir sužinoti apie juos labai įdomių faktų. Apsilankymas pramonės įmonėse kol kas galimas tik specialiai organizuojamų ekskursijų metu. Kviečiame sekti naujienas Facebook puslapyje „Ką veikti Panevėžyje?“.