Pramoninis turizmas

Atraskite pramoninį turizmą Panevėžyje!

Pramoninis turizmas – sparčiai pasaulyje populiarėjanti turizmo kryptis, pristatanti pramonės gamybą ir įvykius. Ši turizmo šaka apima apsilankymus veikiančiose įmonėse ir pramoninį paveldą, pasiūlanti lankytojams patirtį susijusią su produktais, jų gamybos procesais, pritaikymu ir istorija. 

Panevėžys tituluojamas pramonės miestu, kuriame susipina senąsias tradicijas turinčios ir šiuolaikines technologijas naudojančios pramonės įmonės. Šiandien Panevėžyje veikia daugiau nei 300 įvairių įmonių: nuo liofilizuotų maisto produktų iki kompresorių gamybos. Atsižvelgiant į gilią miesto pramonės istoriją, pramonė plačiai pritaikoma ir turizmui: kai kurios miesto įmonės vis dažniau duris atveria lankytojams, vietos menininkai pramonės gaminius pritaiko kurdami menines instaliacijas.

Nors pramoninis turizmas Lietuvoje žengia dar tik pirmuosius žingsnius, Panevėžyje jau galima aplankyti ir apžiūrėti pirmuosius pramoninio turizmo objektus. Naujausias pramoninis miesto traukos objektas – buvusios „Ekrano“ gamyklos teritorijoje atidaryta didžiulė galerija po atviru dangumi „Dabarties Ekranas“. Šioje lauko galerijoje ant pramoninių pastatų sienų iškabintos didelio formato fotografijų neo-freskos, kuriose atsispindi buvusių „Ekrano“ gamyklos darbuotojų akys. Pasitelkdami buvusių ekraniečių ir šiuo metu teritorijoje dirbančių žmonių pasakojimus ir prisiminimus, projekto autoriai Dan Hermouet ir Vaida Andrijauskaitė vizualiai ir garsiškai įprasmina praeities ir dabarties istorijas ir jų sankirtas. Fotografiniai fragmentai bei garsinės istorijos siekia atkreipti dėmesį į gyvenimų laikinumą, trapumą, mūsų palikimą, pamatines vertybes, miesto istoriją ir transformaciją.*

Lankantis Panevėžyje miesto svečiai taip pat kviečiami ne tik apžiūrėti miestą ir lankytinus jo objektus, bei sužinoti apie čia gaminamus produktus ir pačiupinėti, įsigyti ar paragauti produktus, kuriuos gamina Panevėžio pramonės įmonės. Dalis pramonės įmonių turi savo firmines parduotuves, kuriose galima įsigyti produkcijos už patrauklias kainas ar rasti unikalių produktų, kurių nėra prekybos centrų lentynose.

Norintieji pamiklinti kojas ir pasivaikščioti po miestą pėsčiomis, kviečiami išbandyti tris skirtingus pramoninio turizmo maršrutus. Pasinaudojant šiais maršrutais galima ne tik pamatyti pramonės objektus bet ir sužinoti apie juos labai įdomių faktų. Apsilankymas pramonės įmonėse kol kas galimas tik specialiai organizuojamų ekskursijų metu. Kviečiame sekti naujienas Facebook puslapyje „Ką veikti Panevėžyje?“.

* Neišvengiami orų pokyčiai pasiglemžė dalį freskų, tad vaizdas yra šiek tiek pakitęs.